W lipcu br., prezydent Andrzej Duda przyjął honorowy patronat nad kilkoma wydarzeniami związanych ze zbrodniami niemieckimi z czasów II wojny światowej. Niestety, nie znalazły się na tej liście żadne wydarzenia dotyczące upamiętnienia 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

POLECAMY: Zełenski podczas wizyty w Polsce eksponował znaki OUN-UPA oraz z tłumem witał się banderowskimi okrzykami

Na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP opublikowano listę Honorowych Patronatów przyznanych na lipiec 2023 roku. Niemniej jednak, pomimo zbliżającej się 80. rocznicy „Krwawej Niedzieli” – tragicznego wydarzenia, które stanowiło apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów – nie odnaleziono żadnej wzmianki na temat tego wydarzenia na wspomnianej stronie Kancelarii Prezydenta RP.

POLECAMY: Prezydent Chorwacji ostro skrytykował okrzyk „Sława Ukrainie” stwierdzając, że wygłaszają go radykalni ukraińscy szowiniści

Na sprawę zwrócił uwagę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

„Na stronie KPRP wiele informacji o patronatach, którymi prezydent Andrzej Duda objął wydarzenia planowane w lipcu 2023. Nie ma jednak ani słowa o upamiętnieniu Ofiar Ludobójstwa Polaków w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli 11 lipca na Wołyniu” – napisał duchowny na Twitterze. „To mówi samo za siebie” – skomentował.

To interesujące, że na opublikowanej liście Honorowych Patronatów znalazło się kilka wydarzeń związanych z polityką historyczną i polityką pamięci. Jednak większość z nich dotyczy upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi przez Niemców na Lubelszczyźnie, Świętokrzyskiem i Małopolsce z okazji 80. rocznicy tych zbrodniczych akcji.

POLECAMY: Duda poniżył siebie i Polaków przez Zełenską? Eksperta dobitnie podsumowała jego zachowanie

Warto zauważyć, że prezydent objął honorowym patronatem wydarzenia takie jak „80. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Majdanu Nowego” woj. lubelskie) 2 lipca br., obchody „80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów” (woj. świętokrzyskie) oraz „Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej” 12 lipca. Również obchody „80. Rocznicy Pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic” (woj. małopolskie) 14 lipca oraz „80. rocznicy pacyfikacji przez Niemców przysiółka Ścieżki w Woli Zgłobieńskiej” (woj. podkarpackie) będą miały patronat prezydenta. Ponadto, w dniach 14–16 lipca 2023 roku odbędą się obchody „78. rocznicy Obławy Augustowskiej” pod patronatem prezydenta Dudy.

Jednak nie ma żadnej wzmianki na temat wydarzeń związanych z rocznicą 11 lipca i „Krwawą Niedzielą”.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/04/Duda-przemawia-w-swoim-jezyku-1.mp4
Z angielskim ma niestety problem.

Warto również dodać, że od początku swojej prezydentury, prezydent Andrzej Duda systematycznie odmawia przyjmowania honorowego patronatu nad społecznymi lub lokalnymi obchodami związanymi z upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej. Przykładem tego jest rok 2017, kiedy to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej po raz pierwszy został obchodzony. Wówczas prezydent odmówił objęcia tego wydarzenia honorowym patronatem.

Konsekwentne odmowy uczestnictwa Andrzeja Dudy w upamiętnieniu ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu mają jednak swoje podstawy. Jak podaje portal TSN.ua TSN lub Television Service of News Andrzej Duda ukraińskie korzenie. Jego dziadek, Michaił Iwanowicz Duda, był ukraińskim dowódcą wojskowym, lepiej znanym pod pseudonimem Zinovy ​​​​Gromenko. Zostało to ogłoszone na jego stronie na Facebooku przez blogera Wasilija Woronowskiego.

Dziadek prezydenta Polski urodził się 21 listopada 1921 r. we wsi Soroki-Lwowski (rejon pustomitowski, obwód lwowski) i zmarł 7 lipca 1950 r. w pobliżu wsi Tanyava [rada miejska Bolechowski, obwód iwano-frankiwski]). Michaiłowi Iwanowiczowi Dudzie udało się w ciągu swojego krótkiego życia zostać porucznikiem UPA, dowódcą „Żelaznej Sotni”, wchodzącej w skład drugiego baraku przemyskiego 26. Grupa. Został pośmiertnie odznaczony tytułem Kawalera Złotego Krzyża Zasługi Wojskowej I klasy.

Więcej o pochodzeniu Dudy, jaka jest obecnie ukrywana, przeczytasz w artykule: Ukraińskie korzenie Andrzeja Dudy

Również w roku 2018 miała miejsce podobna sytuacja. Społeczne Obchody 75. Rocznicy Ludobójstwa Polaków na Wołyniu, zorganizowane przez Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich, odbyły się w Warszawie. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem przez premiera Mateusza Morawieckiego, natomiast prezydent Andrzej Duda odmówił objęcia tego wydarzenia swoim patronatem.

11 lipca 1943 roku rozpoczęła się skoordynowana seria ataków Ukraińskiej Powstańczej Armii na polskich mieszkańców, znana jako „Krwawa Niedziela”. Przez kolejne dni zaatakowano 150 miejscowości na Wołyniu. Było to kulminacyjne wydarzenie w długotrwałej fali mordów i wysiedleń Polaków ze swoich domostw, która rozpoczęła się już jesienią 1939 roku. Szacuje się, że w wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło ponad 100 tysięcy Polaków.

Zbrodni Wołyńskiej dopuściły się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), która działała pod ich kontrolą. Współdziałała z nimi także część ludności ukraińskiej, która uczestniczyła zarówno w mordach na swoich polskich sąsiadach, jak i w rabowaniu ich mienia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version