Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił wyrok uniewinniający czwórkę lekarzy oskarżonych o nieumyślne narażenie na utratę życia pacjentki, która zmarła 9 lat temu w szpitalu w Lublinie. Nowy proces rozpocznie się w lipcu br. Sytuacja ta pokazuje, że tzw. „wolne sądy”, o które tak zaciekle walczą PiS i PO, są naprawdę bardzo wolne, ponieważ sprawa trwa już dziewięć lat, a nie widać końca.

POLECAMY: Trzynaście osób oskarżonych o ustawianie przetargów na sprzęt medyczny. Czy Niedzielski zajęcie stanowisko?

PAP dowiedziała się, że Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił wyrok Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, który uniewinnił czworo lekarzy z zarzutu nieumyślnego narażenia pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, na skutek skargi ze strony prokuratury, pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego oraz oskarżyciela posiłkowego. Sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania.

POLECAMY: Odpowiedzialność lekarza za błędy i zaniedbania medyczne – najważniejsze zasady

Sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, poinformowała, że sąd nakazał częściowe przeprowadzenie postępowania dowodowego od początku, uzupełnienie go, wyjaśnienie sprzeczności w jednej z opinii biegłych oraz ponowną ocenę dowodów w tej sprawie i ustalenie prawidłowych faktów.

POLECAMY: Legalne składy sędziów SN uchylają wadliwe prawnie orzeczenia wydane przez neo-sędziów

Pierwsza rozprawa w nowym procesie odbędzie się 13 lipca.

W styczniu Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie uniewinnił czworo lekarzy ze szpitala im. Jana Bożego – Huberta S., Marka W., Mirosława S. i Marię O. – od postawionych zarzutów. Według aktu oskarżenia, pacjentka została przyjęta na oddział ginekologiczny szpitala 25 kwietnia 2014 r. na zaplanowany zabieg, po którym jej stan zdrowia pogorszył się. Badanie tomograficzne wykazało guza i ogniska w jej płucach. Następnie 28 kwietnia została przewieziona do innego szpitala, gdzie kolejne badanie nie potwierdziło obecności guza nowotworowego. Tego samego dnia wieczorem pacjentka zmarła, a jako przyczynę zgonu wpisano sepsę.

Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była „ostra niewydolność oddechowo-krążeniowa w przebiegu płatowego zapalenia płuc z ogniskowym tworzeniem błon szklistych”.

Według aktu oskarżenia, postępowanie lekarskie w czasie pobytu pacjentki w szpitalu im. Jana Bożego było obarczone nieprawidłowościami. Prokuratura twierdziła, że lekarze nieprawidłowo zinterpretowali wyniki badań pacjentki, nie uwzględnili pogarszającego się stanu zdrowia, nie skonsultowali się z internistą i „nieumyślnie narazili pokrzywdzoną na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia”.

Podczas śledztwa i procesu podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i nie byli wcześniej karani sądownie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version