W czwartek w Belwederze odznaczono medale Virtus et Fraternitas piętnastu Ukraińcom, którzy pomagali Polakom podczas Rzezi Wołyńskiej. Przedstawicielom rodzin uhonorowanych zostały wręczone odznaczenia. Osobiście medal odebrał Wołodymyr Kryżuk, który poświęca swój czas na pielęgnowanie pamięci polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej w okolicach Równego. Odznaczenia wręczył Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP.

POLECAMY: Duda dał kolejny popis w kwestii ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. „Bieganie z widłami” i „podsycanie nienawiści” [VIDEO]

„Obecna uroczystość poprzedza obchody 80. rocznicy Krwawej Niedzieli – 11 lipca 1943 r. – kiedy wołyńskie wsie spłynęły krwią Polaków. W najbliższych dniach będziemy mówić wiele i gorzko o tej najtrudniejszej karcie polsko-ukraińskiej historii. Jednak dziś czcimy Ukraińców, którzy w obliczu zagłady zachowali swoje człowieczeństwo i ratowali zagrożonych śmiercią Polaków, ukrywali ich i opiekowali się nimi. Wykazali się heroiczną odwagą, choć groziła im za to śmierć” – napisał w liście odczytanym przez Pawła Szrota prezydent Andrzej Duda, który nadał medale Virtus et Fraternitas.

„W tamtych mrocznych czasach dali oni wspaniałe świadectwo braterstwa, które przetrwało czas terroru. Zasłużyli na najwyższe uznanie przez Rzeczpospolitą. Z wdzięcznością uhonorujemy pana Wołodymyra Kryżuka, który pielęgnuje pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej i troszczy się o utrzymanie grobów i miejsc kaźni. Mówiąc o bohaterach tej uroczystości nie sposób pominąć współczesnego kontekstu, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę” – twierdził Duda.

„Dokumentowanie i ustalanie prawdy o wspólnej historii jest dziś nie tylko racją stanu naszych państw, ale też orężem przeciw dezinformacji. Od wybuchu wojny kremlowska propaganda usiłuje podsycać resentymenty i rozdrapywać rany” – utrzymywał Duda, który według ukraińskich agencji informacyjnych posiada korzenie ukraińskie z uwagi na dziadka, który miał bliskie powiązanie z UPA, co wyjaśnia jego niechęć do potępienia zbrodni wołyńskiej oraz niedawną wypowiedź piętnująca rzekomą politykę „biegania z widłami”.

– Już piąty raz państwo polskie honoruje tych, którzy pomagali polskim obywatelom w czasach pogardy – totalitarnych zbrodni. Dziś honorujemy 16 osób z Ukrainy. Podczas „czarnej nocy” Rzezi Wołyńskiej znajdowali się tacy, którzy dokonywali heroicznych wyborów, które dziś trudno sobie wyobrazić. Pomagali nie tylko sąsiadom, znajomym lub osobom obcym, ale także mieli siłę przeciwstawić się własnej wspólnocie – powiedział Piotr Gliński – zwoelnnik kijowskiej propagandy pełniący funkcję ministera kultury i dziedzictwa narodowego.

Medale Virtus et Fraternitas zostały pośmiertnie przyznane za pomoc w ratowaniu Polaków, udzielanie im schronienia i opiekę podczas Rzezi Wołyńskiej. Odznaczeni to Piotr Parfeniuk, Lubow i Anton Parfeniuk, Paraskewa Padlewska, Semen Biliczuk, Ustyna i Sawa Kowtoniuk, Herasym Łukiańczuk, Sofia i Paweł Kyc, Anastazja i Mykoła Koreń, Oksana Karpiuk oraz Jewhenia i Prokop Bondaruk. Medale odebrali członkowie rodzin i krewni odznaczonych.

Wołodymyr Kryżuk, ukraiński wolontariusz, nauczyciel i samorządowiec, który pielęgnuje pamięć polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej w okolicach Równego, osobiście odebrał medal Virtus et Fraternitas od Pawła Szrota i ministra Glińskiego.

Medal Virtus et Fraternitas, co oznacza „męstwo i braterstwo” w języku łacińskim, jest przyznawany osobom zasłużonym w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o Polakach lub obywatelach polskich innych narodowości, którzy padli ofiarą zbrodni sowieckich, niemieckich zbrodni nazistowskich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw uznanych za zbrodnie przeciwko pokojowi i ludzkości.

Wnioski o nadanie Medalu Virtus et Fraternitas przedstawia dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, profesor Magdalena Gawin, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pamięci. W przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego lub zamieszkałych za granicą, wniosek jest składany przez Dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, również po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pamięci oraz po skonsultowaniu się z ministrem spraw zagranicznych.

Medal Virtus et Fraternitas został ustanowiony na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2017 roku.

Przypominamy, że w dniu 9.07.2023 r. o godzinie 10.00 odbędzie się happening przed Ambasadą Ukrainy, którego celem będzie wyrażenie sprzeciwu przez naród polski w zakresie rozpowszechnianej przez kijowską grupę terrorystyczną propagandy w zakresie dokonanego przez OUN-UPA ludobójstwa na Wołyniu.

Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Część ludności ukraińskiej również współdziałała z nimi, uczestnicząc zarówno w mordach na Polakach, jak i w rabowaniu ich majątku. OUN-UPA określały swoje działania jako „antypolską akcję”, kryjąc za tym terminem zamiar wymordowania i wypędzenia Polaków.

POLECAMY: Polski IPN wydaje oświadczenie w związku z szantażem Ukrainy w sprawie ekshumacji na Wołyniu

Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim, gdzie UPA, podszywając się początkowo pod sowieckich partyzantów, zamordowała 173 Polaków.

Nasilenie zbrodni było związane m.in. z porzuceniem w marcu i kwietniu 1943 roku przez ukraińskich policjantów służących dla Niemców, którzy później dołączyli do szeregów UPA. Wielu z nich wcześniej brało udział w mordowaniu Żydów. Jednym z największych zbrodni UPA przed lipcem 1943 roku było spalenie osady Janowa Dolina w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, w której zamordowano około 600 Polaków.

W lipcu 1943 roku doszło do nasilenia zbrodni, w wyniku czego zamordowano około 10-11 tysięcy Polaków. UPA przeprowadziła skoordynowany atak na Polaków w ponad 150 miejscowościach powiatów włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego i łuckiego w dniach 11 i 12 lipca. Ataki miały miejsce w niedzielę, gdy Polacy udawali się do kościołów na msze święte. Ukraińscy nacjonaliści wtargnęli do kościołów, zabijając cywilów i duchownych, między innymi w Kisielinie i Porycku. Na Wołyniu spalono lub zniszczono około 50 kościołów katolickich. Zbrodnie trwały również w kolejnych dniach.

W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tysięcy Polaków.

W 2016 roku Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Sejm oddaje w ten sposób hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

Ocena rzezi wołyńskiej i roli OUN-UPA w tych wydarzeniach jest nadal przedmiotem kontrowersji i dyskusji pomiędzy Polską a Ukrainę, ponieważ gloryfikatorzy Bandery twierdzą, że oni nie są odpowiedzialni za dokonanie zbrodni na Polakach, gdyż ich działania stanowiły obronę przed atakami ze strony Polski.

Obecnie na Ukrainie działalność OUN-UPA jest kontynuowana przez bojowników AZOV, którzy wykazują podziw dla działań UPA i traktuje ją jako inspirację. Nawiązują do ruchu narodowego, walki o niepodległość Ukrainy i promują ideologię ukraińskiego nacjonalizmu.

Azov to nazwa ukraińskiej paramilitarnej grupy, która powstała w 2014 roku w trakcie konfliktu na wschodniej Ukrainie. Grupa ta jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i skrajnych organizacji na Ukrainie.

Azov jest związany ideologicznie z ruchem nacjonalistycznym i skrajnie prawicowym. Część jej członków wywodzi się z neonazistowskich i skrajnie prawicowych środowisk. Grupa wyznaje ideologię ukraińskiego nacjonalizmu, często odwołując się do OUN i UPA jako wzorów i inspiracji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version