Sejm rozpatrzy wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w piątek, odpowiedni punkt znajduje się w planie pracy Sejmu na 7 lipca.

Rozpatrzenie wotum nieufności wobec Błaszczaka zostało zainicjowane przez opozycję reprezentowaną przez Koalicję Obywatelską i Partię Lewicy. W uzasadnieniu czytamy, że „ostatnie działania Mariusza Błaszczaka jasno pokazują, że nie jest on wystarczająco odpowiedzialny, aby piastować stanowisko Ministra Obrony Narodowej w kontekście wojny, która toczy się tuż za polską granicą”.

W tym kontekście wymieniana jest między innymi sprawa rakiety, która spadła pod Bydgoszczą w grudniu. Polskie kierownictwo, w tym szef resortu obrony, premier i prezydent wciąż twierdzą, że dowiedzieli się o tym dopiero w kwietniu.

W szczególności szef frakcji parlamentarnej Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka, powiedział dziennikarzom, że „w trudnych czasach żaden minister nie może być tchórzem, który nie potrafi przyznać się do błędów”.
Jednocześnie rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość jest przekonana, że opozycja nie będzie miała wystarczającej liczby głosów, aby udzielić Błaszczakowi wotum nieufności. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom, że Prawo i Sprawiedliwość nadal ma większość parlamentarną. „Nie ma zagrożenia, bo nasza większość parlamentarna jest stabilna i nie pozwolimy na dymisję ministra obrony narodowej w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą trwa konflikt zbrojny” – powiedział.

Kamińskiego bronił w imieniu klubu PiS Radosław Fogiel. Zasadnicze tezy tego wniosku można zdezawuować w minutę. Zaliczyć go należy do kategorii publicystyka. Trudno znaleźć tu poważne zarzuty, czy udokumentowane fakty, których oczekiwałoby się od dokumentu mającego być przedmiotem parlamentarnej debaty – ocenił poseł.

Główna część tego wniosku, to opisy medialne w żaden sposób niezweryfikowane oraz rozmaite spekulacje. Pewnie większość z państwa tego wniosku nie czytała. Polecam. Zdecydowana większość, to cytaty z mediów – mówił Fogiel.

Jak zauważył, wnioskodawcy piszą na przykład o „domniemanym” wydawaniu decyzji przez ministra Błaszczaka. No to według wnioskodawców wydał minister taką decyzję, czy nie wydał? Co to znaczy domniemane? – pytał.

Odnosząc się do kwestii „incydentu pod Bydgoszczą” związanego z upadkiem rakiety Fogiel powiedział, że „w tej sprawie już 11 maja na konferencji prasowej wszystkie informacje, które mogły zostać przekazane opinii publicznej, to zostały przekazane”. Oczywiste jest chyba dla wszystkich, że mówimy o kwestiach, które z uwagi na bezpieczeństwo narodowe nie mogą być w pełni jawne i w pełni dostępne – dodał.

Jeśli mowa o obronie polskiego nieba, to powiedzmy jasno, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Polsce musiał być budowany od zera, bo siedzący tutaj przedstawiciele PO i PSL za czasów swoich rządów nie zrobili w tej kwestii absolutnie nic – podkreślał Fogiel.

Jak zaznaczył, absolutnym przeciwieństwem są rządy w resorcie obrony ministra Błaszczaka. Jakie decyzje zakupowe podjął minister Błaszczak? To jest tylko część: dwie baterie zintegrowanego systemu obrony powietrznej Wisła, 218 wyrzutni rakietowych K-239, pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy Himars (…), 48 samolotów FA-50, 32 samoloty F-35, 180 czołgów K-2, 250 czołgów Ambrams najnowszego typu i 116 czołgów Abrams starszego typu – wymieniał Fogiel.

Opozycja pokazuje Rosji, że śmiesznym kosztem jednego nieuzbrojonego pocisku jest w stanie skłonić dużą część polskiej klasy politycznej do rozpętania burzy, do wywołania chaosu informacyjnego i domagania się dymisji ministra obrony, który w bezprecedensowy sposób modernizuje i wzmacnia polską armię – wskazywał Fogiel.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version