Globalizacja obejmuje każdą dziedzinę życia, w tym także polski rynek ziemniaków. Klienci w sklepach mają teraz możliwość wyboru ziemniaków pochodzących z różnych krajów, takich jak Egipt, Cypr, Szwecja, Wielka Brytania, Francja czy Dania. Tymczasem polscy producenci ziemniaków stawiają czoła wielu wyzwaniom, z którymi muszą się zmierzyć. W gazecie „Gazeta Wyborcza” opisano, że jednym z głównych problemów jest susza.

POLECAMY: Rolnicy ze stowarzyszenia „Oszukana Wieś” masowo otrzymują wzywania na przesłuchania

Polska jest znana jako ważny producent ziemniaków, a spożycie tego warzywa przez Polaków znajduje się na czele listy w Unii Europejskiej. Jednak złote czasy polskiego ziemniaka zdają się już minione. Producenci muszą zmagać się z trudnościami, takimi jak susza, rosnące koszty produkcji oraz zmniejszająca się powierzchnia upraw ziemniaków – donosi portal wyborcza.biz.

Polski ziemniak ustępuje innym

Rozwój globalizacji widoczny jest również w sklepach, gdzie coraz częściej można znaleźć zapakowane i umyte ziemniaki pochodzące z różnych zakątków świata.

W minionym roku trudno było zdobyć młode ziemniaki, jednak nie było to przypadek. Podobnie jak maliny czy truskawki, młode ziemniaki są produktem, który musi być szybko sprzedany, ponieważ nie znosi długotrwałego przechowywania na półkach sklepowych. Zazwyczaj są one dostępne na targowiskach, sprzedawane bezpośrednio przez rolników. Jednak młode ziemniaki, podobnie jak maliny, nie radzą sobie z transportem i ekspozycją na ladach marketów oraz w siatkach.

W obliczu suszy oraz wysokich kosztów produkcji, coraz mniej opłaca się rolnikom produkować i sprzedawać młode ziemniaki. Prezes honorowy Stowarzyszenia Polski Ziemniak, Wojciech Nowacki, wyjaśnia to w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, mówiąc o znikaniu małych gospodarstw o powierzchni 3-5 hektarów, które tradycyjnie były głównym dostawcą młodych ziemniaków na rynku.

W przeszłości, ziemniaki w hurcie kosztowały 20 groszy, a teraz nawet 2 złote, biorąc pod uwagę koszty produkcji. To wynik inflacji, wzrostu kosztów produkcji i zwyżki cen żywności. Era taniej żywności dobiegła końca – podkreśla Wojciech Nowacki. Ceny ziemniaków są wysokie, a produkcja maleje. W 2021 roku wyprodukowano 7 milionów ton, ale w ubiegłym roku było to już tylko 6 milionów ton, a prognozy na ten rok wskazują na ilość od 5,5 do 5,8 miliona ton.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/07/kobieta-o-pisowskiej-mafii.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Najlepsze są ukraińskie. Nie trzeba żadnych dodatków tyle w nich chemii, że będziesz mial zaspokojony apwty

Napisz Komentarz

Exit mobile version