We wrześniu zaczną obowiązywać przepisy ustawy zmieniającej ustawę o służbie cywilnej oraz inne ustawy. Zgodnie z tymi przepisami, cudzoziemcy będą mogli podjąć zatrudnienie w instytucjach rządowych.

POLECAMY: Ukrainizacja Polski trwa! W Trójmieście otwarto ukraińską dyskotekę

Zgodnie z ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 roku, we wrześniu zaczną obowiązywać nowe przepisy, które umożliwią cudzoziemcom zatrudnienie w instytucjach rządowych.

POLECAMY: Ukrainizacja Polski trwa! Ukraiński operator pocztowy otworzy w Polsce ponad 50 placówek poczty

Do takiego zatrudnienia będą uprawnieni obywatele Unii Europejskiej lub obywatele państw, których obywatelom na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terenie Polski, a także osoby posiadające ważną Kartę Polaka.

Zgodnie z przepisami, „osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może zostać zatrudniona w służbie cywilnej, jeżeli posiada znajomość języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 3”.

POLECAMY: Ukropolin staje się faktem! Władze Lublina chcą, aby język ukraiński był nauczany w szkołach

Jednak wymóg potwierdzenia znajomości języka polskiego dokumentem, o którym mowa w przepisach ust. 3, nie dotyczy osób posiadających ważną Kartę Polaka.

W czwartek resort finansów poinformował, że przekazało 218 milionów złotych na dodatkowe działaniach oświatowe na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy. „19 i 20 lipca br. na rachunki bankowe budżetów gmin, powiatów i województw przekazaliśmy ponad 218 mln zł z Funduszu Pomocy. Te środki są przeznaczone na wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w dodatkowych działaniach oświatowych na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy” – czytamy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 218 mln kosztowała Polaków edukacja dzieci „uchodźców” z Ukrainy

Według danych podanych przez portal Kraków Nasze Miasto w 2023 roku w Krakowie było zameldowanych ponad 20 tysięcy osób z zagranicy. Spośród tych osób, 7,7 tysiąca pochodziło z Ukrainy, 3,4 tysiąca z Białorusi, a 1,1 tysiąca z Indii, na podstawie informacji z Urzędu Miasta Krakowa.

POLECAMY: W Krakowie cudzoziemcy stanowią 15 proc. populacji. Największą grupą są oczywiście przybysze z Ukrainy

W sprawozdaniu z realizacji „Programu Otwarty Kraków” za rok 2022, podano, że nadal szacuje się, że liczba ogólna migrantów w Krakowie wynosi około 15 procent mieszkańców miasta, zakładając wzrost liczby cudzoziemców po 24 lutego 2022 roku.

Dodatkowo, dane Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, z dnia 8 lutego 2023 roku, pokazują, że liczba cudzoziemców zameldowanych na pobyt stały i czasowy wyniosła ponad 20,3 tysiąca. Spośród nich, 4,4 tysiąca osób było zameldowanych na pobyt stały, a blisko 16 tysięcy na pobyt czasowy.

„W Krakowie najliczniejszą grupą w obydwu przypadkach byli Ukraińcy 6,5 tys. osób zameldowało się na pobyt czasowy, a 1,2 tys. osób na pobyt stały. Wysoko na liście zameldowanych na stałe znalazły się też Włochy (336 osób), Wielka Brytania (217 osób) i Rosja (213 osób). Pośród zameldowanych czasowo prym oprócz Ukrainy wiedzie Białoruś (3,4 tys. osób), Indie (1,1 tys. osób) i Rosja (632 osoby)” – poinformowała Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Wspaniała furtka dla obcych wywiadów. Rosjanie z ukraińskim obywatelstwem lubią to.

Exit mobile version