W kościele w Czermnie zostanie odprawiona msza święta w intencji wiceministra finansów Sebastiana Skuzy i posła partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Krzysztofa Lipca. Inicjatywę do zamówienia tej mszy podjęli wójt miejscowości oraz miejscowi strażacy.
POLECAMY: PiS bez hamulców. Kampania wyborcza wygłoszona przez Maląg z kościelnej ambony
O tej kwestii donosi gazeta „Gazeta Wyborcza”, która otrzymała informację od swojego czytelnika. Według jego opinii, organizacja mszy świętej w intencji polityków z partii PiS w trakcie trwania kampanii wyborczej stanowi wyraz działań o charakterze politycznym.
Msza ma być odprawiona w intencji dobra ojczyzny oraz prośby o błogosławieństwo Boże dla wiceministra Sebastiana Skuzy oraz posła Krzysztofa Lipca, i planowana jest na 27 sierpnia o godzinie 11:30.
Okazuje się, że zlecenie zorganizowania mszy wyszło od wójta Henryka Koniecznego z Fałkowa oraz lokalnej jednostki strażaków. Redaktorzy „Gazety Wyborczej” skontaktowali się z wójtem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
– A co, komu przeszkadza to bardzo? – pyta Konieczny. Nie zgadza się z zarzutem, że to forma agitacji politycznej w kościele.
– Ja tak nie uważam. To są dwaj przyjaciele naszej gminy. Tylko dwie osoby mają przyznany tytuł Przyjaciela Gminy Fałków. I to jest właśnie msza w intencji przyjaciół – przekonuje wójt i zapewnia, że jest apolityczny. – Dla mnie największą wartością jest człowiek i tyle na ten temat – kwituje Konieczny. Jak dodaje, ofiara za mszę została przekazana „ze swoich prywatnych pieniędzy”. Zaprosił też dziennikarzy gazety na mszę.
– Na pewno ksiądz kropidłem pana nie wypędzi, ani ja też – powiedział.
Kuria odpowiada
„Wyborcza” chciała zapytać proboszcza parafii w Czermnie, czy wypada odprawiać msze święte w intencji polityków. Dziennikarzom nie udało się jednak dodzwonić – podany na stronie parafii numer nie odpowiadał. Skontaktowali się więc z Kurii Diecezjalnej w Radomiu. Zapytali, czy kuria nie uważa, że odprawianie mszy za polityków w czasie kampanii wyborczej jest niestosowne.
– Modlitwa w życiu chrześcijanina jest jedną z podstawowych praktyk życia religijnego – odpisał na pytania rzecznik kurii ks. Damian Fołtyn. – Pośród ofiarowywanych intencji modlitewnych dotyczących np. zbawienia świata, codziennych ludzkich sytuacji, potrzeb Kościoła, są również te, które dotyczą Ojczyzny i osób szczególnie za nią odpowiedzialnych (por. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 70). Osoba wierząca dziękuje Panu Bogu za otrzymane dobro, jak również prosi o Jego błogosławieństwo i potrzebne łaski dla siebie oraz bliskich jej osób. Nie jest to równoznaczne z przyzwoleniem na agitację wyborczą, która w przestrzeni sacrum jest niedopuszczalna – tłumaczy.