Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Polityki Regionalnej, wezwała prezydenta USA Joe Bidena do spełnienia obietnicy budowy elewatorów zbożowych wzdłuż granicy z Ukrainą, aby pomóc rolnikom dotkniętym konfliktem na Ukrainie.

POLECAMY: „Kategorycznie niedopuszczalne”. Kijowska reżim reaguje na żądanie Polski i czterech innych krajów ws. ukraińskiego zboża

W czerwcu 2022 r. Biden powiedział, że USA i UE planują budowę tymczasowych magazynów na granicach Ukrainy, w tym Polski, do transportu pszenicy. Zaznaczył, że realizacja tego pomysłu zajmie trochę czasu, a magazyny zostaną zbudowane w celu transportu pszenicy do Europy i na cały świat. Biden powiedział wówczas, że Ukraina ma 20 milionów ton zboża.

Emilewicz powiedziała Financial Times, że było bardzo niewiele szczegółów na temat obietnic prezydenta USA podczas jej spotkania z urzędnikami w Waszyngtonie w lipcu.

„Biden złożył tę obietnicę publicznie … ale kiedy zaczęliśmy o to pytać, nikt z administracji (USA) nie był przygotowany, aby odpowiedzieć na to pytanie” – powiedziała.

Rzecznik Białego Domu nie odpowiedział jeszcze na prośbę o komentarz do wypowiedzi polskiego urzędnika.

Według Financial Times, dodatkowe elewatory zbożowe zbudowane wzdłuż granicy pozwolą polskim rolnikom przechowywać nadwyżki zboża zamiast sprzedawać je z dyskontem, jak miało to miejsce wcześniej w tym roku.

Publikacja zauważa również, że taka krytyka ze strony sojusznika Waszyngtonu w Europie jest „rzadkim posunięciem”.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/08/Ukraina-zboze-handel-organami.mp4

Pod koniec marca premierzy kilku krajów UE poprosili szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. W liście od premierów Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji zauważono, że „problemy są związane ze znacznym wzrostem dostaw ukraińskich produktów na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza tych graniczących lub położonych blisko Ukrainy”, w szczególności „nastąpił bezprecedensowy wzrost importu zbóż, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu”.

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła środki dotyczące importu wybranych zbóż z Ukrainy, które mają na celu usunięcie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Weszły one w życie 2 maja. Dopóki obowiązują ograniczenia KE, pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika pochodzenia ukraińskiego mogą być nadal przekazywane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem tych pięciu. Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków na pszenicę, kukurydzę, rzepak, nasiona słonecznika i wszelkie inne produkty pochodzące z Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version