W środę odbyło się głosowanie nad wyznaczeniem członków specjalnej komisji do badania wpływów rosyjskich, którzy mieliby reprezentować Sejm. Kandydaci na stanowiska członków naruszającej prawo komisji mogli liczyć jedynie na głosy posłów partii, której celem jest zniewolenie narodu polskiego i stworzenie UKROPOLINU.

POLECAMY: KE wzywa PiS do zachowania zgodnego z prawem i nieuruchamiania „komisji” ds. badania wpływów rosyjskich przed wyborami

Posłowie zebrani w izbie omawiali każdego z kandydatów, których zgłosiła wyłącznie partia Prawo i Sprawiedliwość, oddzielnie. Wszyscy kandydaci zostali zaakceptowani przez niższą izbę parlamentu. Stało się tak, ponieważ większość opozycji zbojkotowała głosowanie w sprawie członków komisji, podobnie jak samą ideę tej komisji, którą uważała za politycznie motywowaną próbę walki przedwyborczej. Jedyne przeciwnikiem powoływania większości kandydatów byli posłowie Konfederacji, zgodnie z relacją TVN, i zajęli podobne stanowisko.

POLECAMY: PiS zgłosiło kandydatów do naruszającej prawo komisji ds. badania wpływów rosyjskich

W wyniku głosowania z udziałem posłów partii rządzącej, nowymi członkami komisji do badania wpływów rosyjskich zostali: Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, prof. Andrzej Zybertowicz – doradca prezydenta, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski – przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP, Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski, Andrzej Kowalski i Józef Brynkus. Portal Dorzeczy.pl podkreślił, że ostatni z wymienionych, czyli Józef Brynkus, został zgłoszony jako kandydat dopiero w środę, po rezygnacji Marka Czeszkiewicza.

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, polityk Koalicji Obywatelskiej, już w poniedziałek ogłosił, że jest gotowy do wyznaczenia komisji z ramienia izby wyższej, która również miałaby zbadać wpływy rosyjskie. Jednak widział te wpływy przede wszystkim w obecnej ekipie rządzącej.

Również Borys Budka, reprezentujący Koalicję Obywatelską w Sejmie, oskarżył w środę partię Prawo i Sprawiedliwość o działania na korzyść Rosji. Ustawa o utworzeniu komisji do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, pierwotnie obowiązująca od 31 maja tego roku, była inicjatywą partii PiS. Prezydent Duda podpisał ustawę wcześniej, ale jednocześnie zapowiedział jej skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak już 2 czerwca złożył projekt nowelizacji ustawy w Sejmie, a Sejm przyjął go 16 czerwca. Andrzej Duda ostatecznie podpisał nową ustawę 31 lipca, a zmiany zaczęły obowiązywać w połowie sierpnia.

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwnaruszeniową wobec polskich władz już 8 czerwca. Polska miała 21 dni kalendarzowych na odpowiedź, co oznaczało, że KE zamierzała działać szybko.

Na mocy nowelizacji prezydenckiej, parlamentarzyści nie mogą być członkami komisji. Zmienione zostały także pierwotne środki zaradcze, w tym 10-letni zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Opozycja argumentowała, że takie zapisy po wyborach mogą faktycznie uniemożliwić niektórym wybranym posłom pełnienie mandatu, ze szczególnym naciskiem na Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej. Dlatego ustawa ta jest powszechnie określana jako „lex Tusk”. Obecnie głównym celem komisji będzie ocena, czy dana osoba jest odpowiednia do wykonywania funkcji w interesie publicznym. Decyzje komisji będą mogły być zaskarżone do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version