Jeśli twój dłużnik próbuje unikać swoich zobowiązań, przekazując swój majątek innej osobie, co możesz zrobić, aby mu to przeszkodzić? A jeśli już dokonał takiego przeniesienia majątku, co powinieneś wiedzieć? Warto zrozumieć, że takie sytuacje istnieją od dawna, a prawo od dawna dostarcza narzędzi, aby chronić wierzyciela przed takim nieuczciwym postępowaniem ze strony dłużnika.

POLECAMY: Jak bronić się przed egzekucją komorniczą?

Jednym z rozwiązań w przypadku przeniesienia majątku przez dłużnika na inną osobę może być skarga pauliańska – koncepcja ta znana jest już z prawa rzymskiego.

Art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego:

Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.


Załóżmy, że pożyczyłeś komuś pewną sumę pieniędzy, ale dłużnik nie wywiązuje się z długu. Zamiast tego dowiadujesz się, że przekazał swoje mieszkanie innej osobie. Jeśli ta czynność spowodowała, że dłużnik stał się niewypłacalny lub znacznie bardziej niewypłacalny niż przed tą transakcją, można uznać, że działał on na szkodę swoich wierzycieli.

W takim przypadku masz możliwość złożenia pozew do sądu w celu uznania tej czynności za nieważną. Wówczas to nie dłużnika, ale osobę, która nabyła lub otrzymała majątek od niego, pozwasz do sądu.

W toku tego procesu będziesz musiał udowodnić, że ta trzecia osoba miała świadomość lub mogła dowiedzieć się, że jej działania wpływają na uszczerbek wierzycieli.

WAŻNE: Jeśli jednak ta trzecia osoba jest blisko związana z dłużnikiem lub utrzymuje z nim regularne kontakty handlowe, założenie jest takie, że mogła ona być świadoma potencjalnego uszczerbku dla wierzycieli.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version