Szpital w Obornikach (woj. wielkopolskie) wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów na oddziale wewnętrznym ze względu na obecność pięciu pacjentów z potwierdzonym Sars-CoV-2.

Decyzję o tymczasowym zawieszeniu odwiedzin pacjentów na oddziale wewnętrznym szpitala w Obornikach potwierdziła dyrekcja placówki za pośrednictwem komunikatu zamieszczonego na fanpage szpitala.

Dyrektor Małgorzata Ludzkowska w swojej wypowiedzi do mediów podkreśliła, że przyczyną jest obecność koronawirusa.

– Na oddziale wewnętrznym jest ognisko epidemiologiczne – covidowe. Mamy pięciu pacjentów z potwierdzonym Sars-CoV-2. Istotnie nie ma możliwości odwiedzin na tym oddziale – przekazała Ludzkowska.

„Tymczasowe ograniczenie odwiedzin stało się niezbędne,” oznajmiła dyrektor szpitala. Wyjaśniła, że jednemu z pacjentów trzeba było przeprowadzić test na Covid-19 przed kontynuacją leczenia w innym miejscu. Po otrzymaniu wyniku pozytywnego testu przeprowadzono również testy u innych pacjentów, którzy mieli kontakt z tą osobą. Izolacja będzie trwać przez siedem dni, po czym odwiedziny na oddziale wewnętrznym zostaną ponownie przywrócone. Inni pacjenci są bezpieczni i zostali izolowani w innej części oddziału, a w szpitalu wdrożono odpowiednie procedury. Rodziny chorych mogą oczywiście dostarczać przedmioty lub przesyłki dla swoich bliskich, które zostaną natychmiast dostarczone – podkreśliła Małgorzata Ludzkowska.

Przypominamy, że wprowadzenie całkowitego zakazu nie jest ograniczeniem, o jakim mówi dyrekcja szpitala tylko bezprawnym pozbawieniem pacjentów i ich rodziną prawa do utrzymania kontaktu, jakie gwarantuje chorym ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie czasowego ograniczenia, a nie pozbawienie prawa do odwiedzin, jakie występuje w tym przypadku w zakresie prawa do odwiedzin chorego w szpitalu jest możliwe na podstawie § 5 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że w decyzji/ zarządzenie o wprowadzenia ograniczenia przez dyrektora/ kierownika jednostki musi być wskazany czas obowiązywania takiego ograniczenia. Prawo nie przewiduje wprowadzenie takiej regulacji na czas nieoznaczony. Przypominamy również wszystkich zainteresowanym, że na podstawie powyżej przywołanego przepisu w stanie zwykłym, do jakiego zalicza się również stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego (obecnie zniesione w Polsce) nie istnieje podstawa prawa do wprowadzenia całkowitego zakazu, odwiedzi chorych w szpitalu. Wprowadzenie takiego ograniczenia narusza art. 33 ust 1 i 2 w/w ustawy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version