Pracownicy Placówki Straży Granicznej (SG) w Grzechotkach zatrzymali obywatela Ukrainy, który podał fałszywe informacje w warszawskim urzędzie, potwierdzając je swoim własnoręcznym podpisem. Jego celem było uzyskanie statusu uchodźcy wojennego w celu korzystania z różnych świadczeń socjalnych.

POLECAMY: Piotr Müller zapowiedział stopniowe wygaszanie zasiłków socjalnych dla Ukraińców

Mężczyzna został zatrzymany na przejściu granicznym w Grzechotkach w ubiegłym tygodniu. „Podczas kontroli dokumentów podróżnego okazało się, że 34-letni mężczyzna złożył fałszywe pisemne oświadczenie w warszawskim urzędzie. Twierdził, że przybył do Polski z terytorium Ukrainy 20 lutego tego roku, uciekając przed wojną. Funkcjonariusze Straży Granicznej w Grzechotkach ustalili jednak, że tego dnia mężczyzna wjechał do Polski z Rosji” – donosi Straż Graniczna.

POLECAMY: Polacy przeciwni dalszemu rozdawaniu przez PiS gigantycznych pieniędzy ukraińskim cwaniakom

Ukrainiec przedstawił fałszywe oświadczenie w celu uzyskania numeru PESEL w Polsce. Zgodnie z informacjami od Straży Granicznej, „w ten sposób mógłby zdobyć tytuł pobytowy na terenie RP, który umożliwiłby mu legalne przebywanie w Polsce i innych krajach strefy Schengen. Ponadto, jako uchodźca wojenny miałby dostęp do polskich świadczeń socjalnych.”

POLECAMY: Jednodniowa ukraińska turystyka zasiłkowa do Polski. ZUS i resort rodziny twierdzi, że to fake news

W dniu 4 października obywatel Ukrainy został oskarżony o złożenie fałszywego oświadczenia i przyznał się do popełnienia przestępstwa. Za to został ukarany grzywną w wysokości 3 tys. zł.

Warto również zaznaczyć, że liczba świadczeń wypłaconych cudzoziemcom w ramach programu „Rodzina 500 plus” za pierwszą połowę roku wyniosła ponad 2 miliony, przy czym większość z nich przysługuje Ukraińcom.

POLECAMY: GUS podał ile Polaków, kosztowała fanaberia rządu w zakresie świadczeń socjalnych dla „uchodźców”

Wcześniej, we wrześniu, rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do kwestii świadczeń socjalnych dla Ukraińców w Polsce, mówiąc, że przepisy w tej sprawie nie są stałe i wygasną na początku przyszłego roku, co sugeruje możliwość zmian w polityce świadczeń socjalnych dla cudzoziemców.

Warto przypomnieć, że według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, liczba świadczeń wypłaconych cudzoziemcom w ramach programu Rodzina 500 plus w pierwszej połowie roku wyniosła ponad 2 miliony. Większość z tych świadczeń trafiła do Ukraińców.

Warto podkreślić, że wyniki sondażów przeprowadzonych przez Zespół Badawczy Openfield w lutym tego roku wynika, że aż 60,4 procent respondentów uważa, że pomoc w postaci świadczeń udzielanych przez państwo jest bardziej korzystna dla uchodźców z Ukrainy niż dla samych Polaków. Również wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Warszawski oraz Akademię Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, wskazują na rosnący sprzeciw wobec roszczeniowej postawy Ukraińców oraz przeciwność szerokim świadczeniom socjalnym dla tej grupy.

Przypominamy, że na naszym portalu już w czerwcu ubiegłego roku zauważano, że Ukraińcy, którzy mieszkają na stałe na Ukrainie, próbują wyłudzać świadczenia socjalne w Polsce, odwiedzając kraj raz w miesiącu w celu pobrania tych świadczeń. Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na pytania portalu Kresy.pl wskazywała, że brakowało mechanizmów alarmujących o takich przypadkach i weryfikacji. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zadeklarowało we wrześniu ubiegłego roku podjęcie działań w celu uszczelnienia systemu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version