Prawo spadkowe jednoznacznie ustala hierarchię dziedziczenia, jeśli nie ma wskazanego spadkobiercy w testamencie. Dziedziczenie ustawowe reguluje podział spadku z uwzględnieniem pokrewieństwa i innych czynników. Jak wygląda kolejność dziedziczenia ustawowego i kto dziedziczy majątek po zmarłym bracie bezdzietnym? Wyjaśniamy.

POLECAMY: Od listopada zmiany w prawie spadkowym. Nowe zasady przy dziedziczeniu

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe to proces, który ma zastosowanie, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. W takiej sytuacji mienie jest podzielone zgodnie z przepisami prawa. Prawo spadkowe określa dziedziców oraz określa ich hierarchię, na podstawie której otrzymują spadek po zmarłej osobie.

Dziedziczenie ustawowe ma także miejsce, kiedy osoby wskazane w testamencie nie akceptują spadku lub nie są w stanie go przyjąć. Sytuacja taka zachodzi, gdy sąd uzna te osoby za niegodne dziedziczenia, na przykład w przypadku ciężkiego przestępstwa wobec spadkodawcy. Ważne jest, że dziedziczenie ustawowe ma miejsce również w przypadku, gdy testament nie obejmuje całego mienia spadkowego.

Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego?

Kolejność dziedziczenia ustawowego jest ściśle określona w przepisach. Kodeks cywilny wyróżnia sześć grup, które ustalają kolejność dziedziczenia spadku po zmarłej osobie. Są to:

  1. Małżonek i zstępni (dzieci) spadkodawcy.
  2. Małżonek i rodzice spadkodawcy.
  3. Małżonek i rodzeństwo spadkodawcy.
  4. Dziadkowie spadkodawcy.
  5. Pasierbowie spadkodawcy.
  6. Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarb Państwa.

Z tego wynika, że pierwszeństwo w dziedziczeniu spadku mają współmałżonek i dzieci spadkodawcy. Jeśli zmarła osoba nie miała dzieci, to prawo do spadku przysługuje również rodzicom spadkodawcy. Ostatecznie w hierarchii dziedziczenia znajdują się gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i Skarb Państwa.

Kto dziedziczy majątek po bezdzietnym bracie?

Kto dziedziczy majątek w przypadku śmierci bezdzietnego brata? Jeśli spadkobierca nie został jasno określony w testamencie lub taka osoba nie chce lub nie może przyjąć spadku, konieczne jest zrozumienie kolejności dziedziczenia ustawowego. Jeśli zmarły brat miał żonę, to to ona dziedziczy spadek razem z rodzicami zmarłego męża.

Jeśli zmarły brat nie miał ani żony, ani dzieci, to wtedy rodzice są grupą, która otrzymuje spadek. W przypadku, gdy jeden z rodziców zmarłego nie żyje w chwili otwarcia spadku, zgodnie z dziedziczeniem ustawowym do jego części uprawnieni są jego zstępni, czyli rodzeństwo spadkodawcy. Jeśli i oni nie żyją, spadek mogą otrzymać bratankowie i bratanice.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version