Węgry uważnie ocenią nową ukraińską ustawę o prawach mniejszości narodowych, ale już teraz jest oczywiste, że nie spełnia ona wymagań Budapesztu – powiedział na Facebooku Tamás Mencer, sekretarz stanu republiki odpowiedzialny za stosunki międzynarodowe w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

POLECAMY: Ukraina zatwierdził ustawę językową krytykowaną przez mniejszości narodowe

„Na Ukrainie prawa społeczności węgierskiej zaczęły być odbierane osiem lat temu i od tego czasu pozbawianie praw trwa nieprzerwanie. Oczywiście dokładnie ocenimy wczorajszą decyzję ukraińskiego parlamentu, ale już teraz widzimy, że jest ona daleka od przywrócenia praw z 2015 roku. Będziemy jednak uważnie monitorować jej wdrażanie” – napisał.

POLECAMY: Orban: Ukraina jest najbardziej skorumpowanym krajem świata i nie może być w UE

Dzień wcześniej Rada Najwyższa przyjęła ustawę o rozszerzeniu praw mniejszości narodowych na Ukrainie, która w szczególności przywraca im możliwość otrzymywania podstawowego i specjalnego wykształcenia średniego w języku ojczystym, jeśli jest to jeden z języków UE.

W lutym Rada Europy postanowiła zwrócić się do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie. Według węgierskiego ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó, Budapeszt nie poprze żadnego znaczącego ruchu byłej republiki radzieckiej w kierunku NATO i UE, dopóki prawa zakarpackich Węgrów nie zostaną przywrócone.

W rezultacie komisja wydała w czerwcu orzeczenie, w którym stwierdziła, że kilka projektów ustaw Rady, w tym ustawa o mniejszościach narodowych, budzi „poważne obawy” co do ich niezgodności z Konwencją Praw Człowieka. Prawnicy agencji wezwali Kijów do poprawienia tekstu.

Jak podkreślił Szijjártó, zgodnie z nową ustawą o oświacie na Ukrainie, wszystkie 99 szkół mniejszości węgierskiej zostanie zlikwidowanych od września tego roku, liczba przedmiotów nauczanych w językach narodowych zostanie ograniczona do 20% po czwartej klasie, a egzaminy maturalne i wstępne nie będą mogły być zdawane w języku węgierskim.

Minister powiedział również wcześniej, że wiele ukraińskich instytucji państwowych jest gotowych zapłacić zakarpackim Węgrom 850 dolarów rocznie za wysłanie ich dzieci na zajęcia w języku ukraińskim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version