Przed Świętami Bożego Narodzenia planowane są zmiany w Polskiej Telewizji Publicznej (TVP), jednak nie przewiduje się znaczących restrukturyzacji wśród pracowników mediów publicznych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Rzeczpospolitą” w dniu środy, oczekuje się, że kilkudziesięciu pracowników telewizji straci zatrudnienie, ale nie przewiduje się masowej redukcji zatrudnienia.

POLECAMY: Upadły PiS okupuje TVP. W ten sposób chce chronić swojego ostatniego „okna propagandy”

Portal „Rz” podaje, że: „W telewizji, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej pracę stracą przede wszystkim osoby, które sprzeniewierzały się etyce dziennikarskiej, naruszały zasady rzetelności i obiektywizmu, oraz ci pracownicy, którzy narażali media publiczne na straty finansowe czy wizerunkowe”.

– W Telewizji Polskiej to grupa 40–60 pracowników, którzy odpowiadają za zrobienie z niej partyjnej tuby propagandowej – mówi gazecie jedna z osób, która bierze udział w procesie zmian. I dodaje, że „w Polskim Radiu i PAP zmiany mają mieć mniejszą skalę i będą przebiegały wolniej”.

POLECAMY: NIK zawiadomiła prokuraturę w związku z wykrytymi nadużyciami w TVP

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez „Rzeczpospolitą”, sytuacja w Polskim Radiu jest bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że ośrodki regionalne posiadają autonomię, co oznacza, że proces odnowy będzie stopniowy w czasie. Niemniej jednak, również tam nie przewiduje się całkowitych reorganizacji personalnych.

– Raczej pół na pół – wyjaśnia gazecie jeden z posłów Koalicji Obywatelskiej. 

– Ale kluczowe jest przywrócenie mediom publicznym zobiektywizowanego charakteru i odpartyjnienie ich, a nie dokonywanie czystek czy przechyłu w drugą stronę – dodaje.

Dziennik donosi, że reformy obejmą także media nabyte przez Orlen, czyli Polska Press. Niemniej jednak, proces zmian będzie postępował bardziej stopniowo i będzie realizowany poza obszarem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Jak podkreślają nasi rozmówcy, kluczową kwestią są «Wiadomości», główny program informacyjny publicznego nadawcy. Zespołem ma pokierować Paweł Płuska, były reporter «Faktów» TVN. Do TVP przejdzie również część dziennikarzy Polsat News. Z naszych informacji wynika, że do TVP wrócą dziennikarze dobrze kojarzący się widzom, a stację zasilą reporterzy niekojarzeni jednoznacznie z żadną z politycznych stron” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Według informacji przekazanych przez gazetę, w dniu wtorkowym Najwyższa Izba Kontroli złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury dotyczące władz TVP, będące rezultatem niedawno przeprowadzonej kontroli w telewizji. „Rzeczpospolita” akcentuje, że według Izby dochodziło tam do znacznych nieprawidłowości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version