Decyzja o umieszczeniu spółki w procesie likwidacji i powołaniu likwidatora nie oznacza zakończenia działalności Polskiej Agencji Prasowej (PAP); zmienia się jedynie formalna struktura operacyjna – wyjaśnił Marek Błoński w oficjalnym oświadczeniu, który na podstawie decyzji ministra Sienkiewicza został mianowany likwidatorem PAP. W swoim komunikacie likwidator PAP podkreślił, że z punktu prawnego postawienie w stan likwidacji PAP nie oznacza zakończenia działalności spółki. Na podobnej zasadzie będą zatem działać TVP i Polskie Radio również decyzją ministra postawione w stan likwidacji.

Zgodnie z decyzją ministra Sienkiewicza likwidatorem TVP będzie Tomasz Sygut, a w Polskim Radiu Paweł Majcher

POLECAMY: Politycy PiS opuszczają budynek PAP. Koniec z dyżurami poselskimi

W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, ogłosił, że z powodu decyzji Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej zatrzymania finansowania mediów publicznych, podjęto decyzję o wprowadzeniu w proces likwidacji spółek: Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA oraz Polska Agencja Prasowa SA.

POLECAMY: TVP, PAP, oraz Polskie Radio postawione w stan likwidacji – poinformował minister Sienkiewicz

Marek Błoński przekazał oficjalne oświadczenie pracownikom Polskiej Agencji Prasowej, informując ich o swoim powołaniu na likwidatora PAP. Uprzednio został on mianowany nowym prezesem PAP przez szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

POLECAMY: Tusk: Wszyscy posłowie z PiS-u okupujący budynki TVP i PAP będą mieli uchylone immunitety

„Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął dziś uchwały o likwidacji Polskiej Agencji Prasowej SA oraz Polskiego Radia SA i Telewizji Polskiej SA. Tym samym zostałem likwidatorem PAP, a dotychczasowy członek zarządu Paweł Kostrzewa oraz dyrektor finansowa Justyna Leszczyńska będą moimi pełnomocnikami” – napisał Błoński. Wskazał też, że „uprawnienie do postawienia spółki w stan likwidacji wypływa wprost ze statutu PAP”.

Błoński jednocześnie zaznaczył, że decyzja o wszczęciu procesu likwidacji oraz powołaniu likwidatora nie oznacza zakończenia działalności Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Likwidator podkreślił, że w trakcie likwidacji spółka zachowuje swoją osobowość prawną, a proces ten nie wpływa na ważność umów o pracę ani umów z kontrahentami. W trakcie likwidacji PAP nadal będzie kontynuować bieżącą działalność na podstawie istniejących umów.

Likwidator wyraził, że Polska Agencja Prasowa to firma o 105-letniej tradycji, będąca publiczną agencją prasową o ugruntowanej pozycji na rynku medialnym. Zapewnił również, że zamiarem właściciela nie jest zakończenie działalności Agencji, a obecnie dokonuje się jedynie zmiana formalna w strukturze operacyjnej.

Ponadto w swoim oświadczeniu podkreślił, że decyzja o postawieniu w stan likwidacji agencji „nie wstrzymuje to jakiejkolwiek aktywności PAP, nie oznacza też żadnych zwolnień pracowników i nie ogranicza bieżącej działalności”.

Błoński wskazał, że otwarcie likwidacji „nie jest czynnością nieodwracalną”. Jak dodał, „przepisy przewidują, że jednomyślna uchwała wspólników o dalszym istnieniu spółki może zapobiec jej rozwiązaniu. Wspólnik spółki może zatem w każdym momencie podjąć decyzję o zatrzymaniu procesu likwidacji spółki; decyzja ta może zapaść właściwie do samego końca postępowania likwidacyjnego, czyli do dnia złożenia do KRS wniosku o wykreślenie spółki z rejestru”.

„Decyzja o dalszym działaniu PAP w formule likwidacyjnej czyni stan prawny jednoznacznym, przy zapewnieniu wszelkich możliwości nieskrępowanego działania likwidatora spółki i jego pełnomocników. Wszystkie podjęte w ostatnim czasie decyzje nowego zarządu pozostają w mocy” – zaznaczył.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version