Policja w Sydney w Australii poszukuje mężczyzny, który podłożył improwizowany ładunek wybuchowy w samochodzie miejscowego mężczyzny za jego otwarte stanowisko w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie i zażądał usunięcia palestyńskiej flagi z jego domu – podał w poniedziałek lokalny portal informacyjny 9news.
Według niego, funkcjonariusze policji przybyli do domu w dzielnicy Botani w ubiegły piątek po doniesieniach o podejrzanym przedmiocie na masce samochodu lokalnego mieszkańca Theo. Do urządzenia przyklejona była kartka z napisem „Dość! Zdejmij flagę! Jedyna szansa!”. Eksperci z oddziału saperów potwierdzili później, że była to bomba domowej roboty i nie stanowiła zagrożenia.
POLECAMY: Palestyńskie 4-letnie dziecko zabite przez izraelskiego funkcjonariusza policji
Według gazety, właściciel samochodu, Theo, powiesił palestyńską flagę na swoim domu od początku konfliktu na Bliskim Wschodzie i umieścił tablicę, na której napisał różne notatki, w tym własne przemyślenia, na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Powiedział, że pomimo groźby podłożenia bomby, nadal będzie otwarcie wspierał Palestynę. Według publikacji, policja wszczęła dochodzenie w celu zidentyfikowania osoby, która umieściła ładunek wybuchowy w samochodzie Australijczyka.
Pod koniec ubiegłego tygodnia lokalne media poinformowały, że setki mieszkańców Sydney wzięło udział w pierwszym propalestyńskim wiecu w tym roku. Wyjaśniono, że Australijczycy organizują podobny wiec już trzynasty tydzień.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Według Ministerstwa Zdrowia palestyńskiej enklawy, liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 22 000, a ponad 57 000 zostało rannych.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy przetrzymywanych jest około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych osób zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.