Andrzej Duda Wnosi o Ułaskawienie Dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Zdemoralizowany prawnie Andrzej Duda ogłosił, że wszczyna postępowanie ułaskawieniowe dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Decyzja ta wynika z trudnej sytuacji politycznej, w jakiej znaleźli się obaj panowie. Duda, rozpowszechniając propagandę w swojej wypowiedzi podkreślił, że obaj są więźniami politycznymi, a każdy dzień spędzony w więzieniu zagraża ich życiu.

POLECAMY: HFPC: Nazywanie Kamińskiego i Wasika więźniami politycznymi jest całkowicie bezpodstawne

Trudna Sytuacja i Ułaskawienie

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoje oświadczenie odnosząc się do naglącej sprawy ukrywanych wcześniej w Pałacu Prezydenckim kryminalistów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zaznaczył, że sytuacja ta stanowi dla niego wyjątkowe wyzwanie. W związku z tym, podjął decyzję o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec obu polityków.

Więźniowie Polityczni

Prezydent jednoznacznie określił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jako więźniów politycznych. Podkreślił, że obaj politycy Prawa i Sprawiedliwości odmawiają przyjmowania posiłków, co świadczy o ich determinacji.

Legalność poprzedniego „Ułaskawienia”

W dalszej części oświadczenia, Andrzej Duda podkreślił legalność swojego wcześniejszego aktu łaski z 2015 roku. Jednak, zauważył, że mimo tego faktu, panowie Kamiński i Wąsik znajdują się obecnie w więzieniu, a ich życiu grozi niebezpieczeństwo. Z tego powodu prezydent ogłosił nowe postępowanie ułaskawieniowe.

Apel o Spokój

Prezydent zaapelował do wszystkich, którzy zamierzają uczestniczyć w demonstracjach na rzecz uwolnienia więźniów politycznych, o zachowanie spokoju. Podkreślił, że jego decyzja ma na celu ochronę życia obu polityków.

Wsparcie od Prokuratora Generalnego

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że prokurator generalny Adam Bodnar szybko zajmie się jego wnioskiem o ułaskawienie. Przypomniał, że wcześniej spotkał się z żonami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a nagranie z ich wizyty w Pałacu Prezydenckim zostało udostępnione w mediach społecznościowych. W ten sposób prezydent aktywnie angażuje się w tę trudną sprawę, manifestując swoje zdecydowane stanowisko wobec więźniów politycznych.

Miejmy nadaję, że Adam Bodnar rozpocznie procedurę ułaskawieniową zgodnie z procedurą wynikającą z kodeksu postępowania karnego.

Nie ulega wątpliwości, że decyzja Dudy o wszczęciu procedury ułaskawieniowej wobec skazanych jest potwierdzeniem, że wcześniejsze prawo łaski, jakie zostało przez niego zastosowane do wyroku nieprawomocnego, było wadliwe prawnie i nie istnieje.

Przypominamy, że nawet gdyby kryminaliści Wąsik i Kamiński otrzymali ułaskawienie nie będą mogli być już posłami.

Powyższe twierdzenie znajduje umocowanie prawne w art. 11 kodeksu wyborczego oraz art. 99 Konstytucji, prawa wybieralności do Sejmu nie mają osoby, które:

  • nie mają czynnego prawa wyborczego w wyborach do Sejmu albo najpóźniej w dniu wyborów nie ukończyły 21 lat,
  • osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  • osoby, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy lustracyjnej.

Co to jest tryb „prezydenckiego” ułaskawienia?

Prośby o ułaskawienie przekazuje się na podstawie art. 565 § 2 Kpk Prokuratorowi Generalnemu celem nadania im biegu w art. 561 Kpk (tzw. „tryb pierwszy”)  albo w drugim art. 567 § 2 Kpk (tzw. „tryb drugie – zastosowaniei, z konieczności” ).

Tryb pierwszy 

wielka sztuka. 565 § 2 Kpk stanowi „Prośbę o ułaskawienie skierowane bezpośrednio do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazywania się Prokuratorowi Generalnemu, zgodnie z celem nadania jej biegu z art. 561 postępowanie w sprawach o ułaskawienie albo art. 567 Prokuratora Generalnego w postępowaniu o ułaskawienie ”.

Tryb polegający na przekazaniu o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego, który następnie został przekazany do sądu, który został wydany w sprawie wyroku skazującego. Jeżeli w sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i został wydany w związku z wystąpieniem, do przesłania Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnych opinii, które wystąpią bez zastosowania ewentualnego.

Tryb drugi „prezydencki”

Sztuka. 567 § 2 Kpk stanowi – Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta sprawy lub wszczyna z określonym postępowaniem o ułaskawienie w każdym przypadku, gdy Prezydent tak zadecyduje.

Tryb drugi  polega również na przekazaniu orzeczenia skazanego o ułaskawienie do sądu jako w pierwszym z tym, że negatywne zaopiniowanie przez sąd nie powoduje wystąpienia ryzyka bez biegu. Nadanie biegu prośbie w „trybie drugim” na miejscu, gdy z treścią wynikającą z przypuszczenia, która może zostać wywołana na skutek zastosowania z przyczyn, np.:

  • odbycia głównej części kary wolności,
  • bardzo trudna sytuacja rodzinna, materialna lub zwykła,
  • nienagannej opinii sądu, czy postępowania karnego,
  • Rezerwowe zabezpieczenie czasu od popełnienia,
  • określenie przez sądy bez zastosowania ryzyka i tym samym zidentyfikowanie Prezydenta RP rozpatrzenia poszczególnych spraw,
  • naprawy szkód wyrządzonej przestępstwem.

Nadanie prośbie o skazanie biegu wydarzeń w „trybie drugim” nie przesądza jednak o decyzji Prezydenta RP dotyczącej ułaskawienia. Prezydent – ​​po wszystkich przedstawionych dokumentach – merytoryczna decyzja w sprawie ułaskawienia, być negatywną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Za ten numer co robi Duda. Należy go szybko odwołać. Szkodzi Polsce i Polakom. To jak to są lepsi i gorsi? Jak to nie wszyscy są równi wobec prawa? Jeśliby ma takie podstawy to niech ułaskawi. Mamy podwójne państwo gdzie jedni nie przestrzegają prawa, a innych kara się za nic praktycznie

Napisz Komentarz

Exit mobile version