Brazylia wyraziła swoje poparcie dla wniosku Republiki Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pacyfikacji Strefy Gazy przez Izrael. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, po spotkaniu z ambasadorem Palestyny w Brazylii, Ibrahimem Alzebenem, ogłosił, że jego administracja potępia atak Hamasu z 7 października, ale jednocześnie uznał, że działania Izraela wobec ludności cywilnej są masowe, powtarzające się i nieproporcjonalne.

POLECAMY: Trybunał w Hadze wszczął sprawę z pozwu RPA przeciwko Izraelowi w związku z wydarzeniami w Strefie Gazy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Brazylii podkreśliło w oświadczeniu, że Lula popiera wniosek Republiki Południowej Afryki o natychmiastowe zaprzestanie przez Izrael działań uznawanych za naruszające międzynarodowe prawo humanitarne, a także nakazanie zaprzestania działań mogących stanowić lub zbrodnie zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni .

POLECAMY: Politico: Pozew RPA przeciwko Izraelowi ujawnia podziały wśród członków UE

Rząd brazylijski podtrzymuje swoje poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego, w ramach którego państwo palestyńskie będzie żyć obok Izraela w pokoju i bezpieczeństwie. Decyzja o poparciu wniosku Republiki Południowej Afryki została entuzjastycznie przyjęta przez palestyńskie stowarzyszenia w Brazylii, które liczyły na zaangażowanie Brazylii w obronę praw człowieka i suwerenności narodów. Równocześnie przedstawiciele RPA przedstawiają materiał dowodowy przed Trybunałem, sugerujący, że działania Izraela w Strefie Gazy mogą mieć charakter.

Informacje podane przez ministerstwo zdrowia kontrolowane przez Hamas wskazują, że od ataku Hamasu w październiku do końca zeszłego roku zginęło co najmniej 21 672 osób, a 56 165 zostało rannych. Sytuacja w Strefie Gazy jest nadal trudna, z setkami tysięcy ludzi pozostającymi bez dachu nad głową.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version