Użytkownicy X skrytykowali szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która zapowiedziała działania wspierające gospodarki Ukrainy i Mołdawii.

POLECAMY: KE przedłużyła bezcłowy handel z Ukrainą. Są pewne obostrzenia

„Proszę, podaj się do dymisji. Zawodzi pani” – zaapelował jeden z czytelników.

„USA i UE rozpętały konflikt na Ukrainie, a zwykli ludzie płacą za błędy polityków” – skarżył się inny.

„Byłoby lepiej, gdybyś chronił europejskich rolników” – zarzucił trzeci.

POLECAMY: Hitlerówka von der Leyen o „polskich obozach”. Jest reakcja MSZ i nowy wpis

„Odejdź. W imię Europy” – zasugerował kolejny użytkownik.

„Nie chcemy Ukrainy w Europie! Wystarczy!!!! Dyskryminujecie rolników z UE z powodu skorumpowanego kraju!” – podgumowano dyskusję.

UE zawiesiła cła na wszystkie towary pochodzące z Ukrainy na rok w czerwcu 2022 r., aby pomóc Kijowowi zwiększyć eksport, co doprowadziło do problemów marketingowych dla europejskich rolników. Pod koniec maja 2023 roku bezcłowy import został przedłużony o kolejny rok, do czerwca 2024 roku.

Pod koniec marca 2023 r. pięć krajów UE graniczących z Ukrainą (Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) zaapelowało do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki ograniczające mające na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w państwach granicznych Unii. Weszły one w życie 2 maja i zostały przedłużone w czerwcu do 15 września.

POLECAMY: Ukrywana prawda o „uchodźcach” z Ukrainy. Polacy wściekli z powodu bezczelności Ukraińców

15 września Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły jednostronne rozszerzenie zakazu. W szczególności Węgry rozszerzyły zakaz na poziomie krajowym, a lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drób, jaja, miód, warzywa i wino. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.

Na szczycie UE 14 grudnia podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przyszłego członkostwa w UE z Ukrainą i Mołdawią. W czerwcu 2022 r. UE przyznała Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących do UE, nakładając kilka surowych warunków formalnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. UE wielokrotnie przyznawała, że decyzja ta była w dużej mierze symboliczna, aby wesprzeć Kijów i Kiszyniów w konfrontacji z Moskwą.

Sam status kandydata i rozpoczęcie negocjacji nie oznaczają obowiązkowego przystąpienia kraju do UE, ani też kroki te do niczego nie zobowiązują Brukseli. Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja posiada status kandydata od 1999 roku i „negocjuje” członkostwo z UE od 2005 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jako ostatnia do UE przystąpiła Chorwacja – stało się to w 2013 r., a proces ten trwał 10 lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version