Były prezes Trybunału Konstytucyjnego postawił poważne oskarżenia pod adresem Andrzeja Dudy, oskarżając go o naruszenie konstytucji. Prof. Zoll trzy przypadki łamania zasad konstytucyjnych przez prezydenta. Ponadto, przedstawił propozycję rozwiązania problemu związanej z obecnym składem nielegalnego Trybunału Konstytucyjnego.

POLECAMY: Prof. Strzembosz były przewodniczący Trybunały Stanu: Duda z pewnością 13 razy naruszył Konstytucję

Prezydent powinien „chronić konstytucję przed samym sobą — jest osobą, która wyjątkowo często ją łamie”” – podkreślił były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll w programie #RZECZoPOLITYCE. Ocenił również, że można rozważyć przeniesienie wszystkich członków Trybunału Konstytucyjnego w stan spoczynku i powołać nowy skład TK.

POLECAMY: „Ręce opadają”. Prof. Zoll komentuje żenującą decyzję Dudy w sprawie ustawy budżetowej

Rola prezydenta polega na czuwaniu nad przestrzeganiem konstytucji, co jest jasno określone w samej konstytucji. Jak zaznaczył Andrzej Zoll, obecna konfiguracja sił politycznych w parlamencie uniemożliwia postawienie Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu. Ale, dodał, „nie wyłącza to odpowiedzialności przed sądami powszechnymi„. — Nie można być bezkarnym — dodał były prezes TK.

POLECAMY: Były prezes TK: Sejm powinien rozpocząć procedurę postawienia Dudy przed Trybunał Stanu

Prezydent złamał konstytucję?

Jako jeden z przypadków naruszenia konstytucji przez Dudę, wskazał wadliwe ułaskawienie w 2015 roku byłych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Przypomniał, że Duda wówczas wyraził chęć „uwolnienia” wymiaru sprawiedliwości od załatwienia tej sprawy. — Prezydent nie ma żadnej kompetencji, jeżeli chodzi o władzę sądowniczą, wyjątkiem jest tylko ułaskawienie — dodał prof. Zoll.

— Ale to nie jest tak, jak twierdzi prezydent i jego kancelaria, że sprawę rozstrzyga artykuł 139 Konstytucji, mówiący, że prezydent ma prawo ułaskawienia. (Prezydent i urzędnicy kancelarii – przyp. red.) twierdzą, że na tym się ta norma kończy, że nie ma w tym artykule mowy o tym, że wyrok musi być prawomocny. Ale oprócz artykułu 139 jest artykuł 42 ustęp 3, który stwierdza, że osoba, dopóki nie zostanie prawomocnie skazana, musi być traktowana jako osoba niewinna. Wobec tego nie można ułaskawić osoby niewinnej — to jest nonsens. Nie można odczytywać tylko jednego przepisu, pomijając inne przepisy w konstytucji, a to prezydent robi dosyć często. Prezydent musi się liczyć ze swoją odpowiedzialnością po zakończeniu kadencji – podkreślił były prezes TK.

Profesor Zoll uważa, że utrzymanie przez prezydenta przekonania, iż Kamiński i Wąsik nadal pełnią funkcje poselskie, stanowi działanie niezgodne z konstytucją.

Zauważa także, że kolejnym przykładem naruszenia konstytucji przez prezydenta Dudę jest sytuacja dotycząca nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej, którzy zostali wybrani przez Sejm w grudniu ubiegłego roku, lecz do chwili obecnej nie zostali zaprzysiężeni.

POLECAMY: Celowe działanie? Duda wprowadza kolejny chaos prawny zwlekając z zaprzysiężeniem nowych członków PKW

— Prezydent jest osobą, która ma przyjąć ślubowanie i to jest wyłączna kompetencja prezydenta — podkreślił profesor.

Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym?

Na pytanie, w jaki sposób rozwiązać sytuację w TK, gdzie orzekają także tzw. sędziowie dublerzy, profesor odparł, że kadencję powinni zakończyć wszyscy sędziowie trybunału, a można rozwiązać to, przenosząc ich wszystkich w stan spoczynku.

— Były sprawy wyraźnie „wrzucane do szuflad” — zaznaczył. Jako przykład podał sprawę skargi dotyczącej odebrania emerytur pracownikom służb specjalnych PRL, która czeka na rozpatrzenie przez TK od sześciu lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version