Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej do nielegalnego Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem odkrycia towarzyskiego Kaczyńskiego ustawę dotyczącą wsparcia dla obywateli Ukrainy, w celu zbadania legalności zapisu w zakresie „korzystnych rozwiązań” dotyczących ukraińskich przedsiębiorstw – poinformowała Kancelaria Prezydenta w poniedziałek.

POLECAMY: Rzecznik Przedsiębiorców: Faworyzowanie Ukraińców staje się problemem

“Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 9 lutego 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz. 232)” – podano w komunikacie.

POLECAMY: Żaryn uważa, że publikacja „Rz” o rozdaniu Ukraińcom emerytur po wpłaceniu »jednej składki« to »ruska propaganda«

Zmiany w ustawie przewidują przedłużenie tymczasowej ochrony dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, do 4 marca 2025 r. Ponadto, nowelizacja wydłuża okres ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych dla Ukraińców, a także przesuwa termin, do którego muszą opuścić terytorium Polski lub dokonać dobrowolnego powrotu.

POLECAMY: „Niezbędna weryfikacja”. Bezpodstawnie przyznane świadczenia socjalne dla Ukraińców pod lupą rządu

Nowe przepisy obejmują również wydłużenie ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów związanych z „zgoda na pobyt tolerowany”. Ponadto, określają dłuższy okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy jest uznawany za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.

Nowa ustawa przewiduje także przedłużenie szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.

Jeśli chodzi o opodatkowanie dochodów, istnieje plan przedłużenia na kolejny rok „korzystnych rozwiązań” zawartych w ustawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w ustawie regulującej podatek dochodowy od osób prawnych – zaznacza portal Interia. Nowe przepisy uwzględniają również możliwość przyznania świadczeń każdemu podmiotowi, zwłaszcza osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy na okres do 120 dni.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version