Drugie spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem z rolnikami zostało zaplanowane na sobotę o godzinie 10. Przypominamy, ze pierwsze spotkanie z rolnikami z uwagi na proukraińską postawę Tuska zakończyło się fiaskiem.

POLECAMY: Fiasko „szczytu rolniczego”, jaki został zorganizowany przez Tuska. Blokady granicy będą utrzymywane

Premier, reagując na protesty rolników, spotkał się wcześniej z ich przedstawicielami w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie, 29 lutego. Po kilkugodzinnym spotkaniu rolnicy otrzymali zapewnienie, że w ciągu 24 godzin otrzymają informacje dotyczące kolejnego spotkania. Na tej kolejnej konferencji premier planuje przedstawić konkretne rozwiązania dla rolników. Początkowo mówiono o możliwości zorganizowania spotkania 5 lub 7 marca.

POLECAMY: „Skończyły się środki o sponsoring Ukraińców?” Tusk chce powrotu 5-procentowej stawi VAT na pieczywo

Spotkanie z rolnikami 9 marca

Niestety, nie dostali takiej informacji. Zamiast tego, ogłoszenie o planowanym kolejnym spotkaniu zostało zrobione podczas konferencji premiera 5 marca, czyli w dniu, kiedy pierwotnie miało się ono odbyć.

„Umówiłem się z rolnikami na rozmowy w tym tygodniu, aby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu poprzedniego spotkania. Mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie. W sobotę o godz. 10 w centrum Dialog będę do dyspozycji” – powiedział Tusk podczas konferencji po posiedzeniu rady ministrów.

POLECAMY: „Temat zastępczy”. Tusk: Zwrócę się do Sejmu o wprowadzenie embarga na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

Premier poinformował również, że tego samego dnia przedstawi Sejmowi projekt uchwały, wzywającej Komisję Europejską do wprowadzenia sankcji dotyczących importu żywności oraz produktów rolnych z Rosji i Białorusi.

POLECAMY: Mekler odpowiada na bezpodstawne oskarżenia Ukrainy w zakresie importu rosyjskiego zboża

„To jest jeden z powodów, dla których ceny żywności w Europie są niskie, to też jedno ze źródeł dużych dochodów dla tych państw” – mówił.

W planowanej uchwale uwzględnione zostaną również propozycje natychmiastowych modyfikacji w zasadach handlu z Ukrainą, mające na celu ochronę delikatnych sektorów rynku rolnego przed nadmiernym importem z tego kraju.

Szef rządu wyjaśnił, że oczekujemy, iż Komisja Europejska niezwłocznie przystąpi do prac mających na celu przywrócenie zastosowania wyłącznie zasad umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą w handlu między stronami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version