Nowe badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) ujawnia, że aż 81 procent Polaków popiera protesty rolników organizowane w całym kraju. Zdecydowana większość wyraża także poparcie dla postulatów ograniczenia napływu ukraińskich produktów rolnych do Polski.

POLECAMY: Rolnicy planują nową kilkudniową akcję na granicy z Niemcami

Według danych z telefonicznego badania CBOS, „znaczna większość Polaków (81 proc.) popiera organizowane ostatnio w całym kraju protesty rolników, przy czym połowa badanych deklaruje zdecydowane poparcie, a jedynie co siódmy (15 proc.) jest im przeciwny.”

POLECAMY: Na granicy zatrzymano ponad trzy tony ukraińskiego miodu

W szczególności rolnicy sami (93 proc.) oraz osoby o poglądach prawicowych (93 proc.) wykazują wyjątkowo wysokie poparcie dla protestów. W analizie elektoratów, partie opozycyjne, takie jak Konfederacja (100 proc.) oraz Prawo i Sprawiedliwość (96 proc.), wykazują największe sprzyjanie, chociaż także Trzecia Droga przyczynia się do poparcia protestów (85 proc.).

POLECAMY: Kubrakow: Ukraińskie „produkty rolne” nie stanowią zagrożenia dla polskiego rynku i gospodarki

Główne postulaty rolników dotyczą ograniczenia importu ukraińskich produktów rolnych do Polski, co ma wpływ na ceny i jakość krajowych produktów. Badanie CBOS wykazuje, że aż 85 procent Polaków popiera takie ograniczenia, podczas gdy jedynie 8 procent jest im przeciwnych.

Część postulatów dotyczy również obniżenia wymogów Unii Europejskiej w ramach tzw. Zielonego Ładu, co ma wpływ na ekologiczność produkcji rolniczej. Opinie na ten temat są podzielone, z większością (53 proc.) popierającą wydajność i konkurencyjność polskiego rolnictwa, w przeciwieństwie do tych, którzy kładą większy nacisk na „ekologię” (37 proc.).

Badani zostali również zapytani o akceptowalne formy protestu rolników. Zdecydowana większość uważa, że demonstracje pod budynkami publicznymi (87 proc.) są dopuszczalne, podczas gdy nieco mniejsza większość uznaje za akceptowalne blokady dróg (69 proc.) i przejść granicznych z Ukrainą (64 proc.). Natomiast niszczenie towarów rolnych z Ukrainy budzi niechęć większości Polaków, z 73 procentami głosów sprzeciwu wobec 23 procent poparcia.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 7 marca 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version