W Katowicach za pieniądze unijne dokonano remontu i umeblowania 24 mieszkań jedno- i dwupokojowych dla „uchodźców” z Ukrainy. Lokale te zostały przygotowane głównie w dzielnicach Ligota, Szopienice, Śródmieście i Bogucice. W sumie jest to 11 mieszkań jednopokojowych i 13 dwupokojowych, oficjalnie zaklasyfikowanych jako mieszkania socjalne, jednak o wyższym standardzie niż tradycyjne lokale tego typu w Katowicach. W projekcie tym należy zadać pytanie czy „uchodźca” który teoretycznie przebywa w danym kraju przez pewien okres, potrzebuje mieszkania? Czy takie sytuacje miał miejsce w innych przypadkach? Odpowiedz, jest krótka NIE. Odpowiedzi na te pytania należy szukać w uzasadnieniu znowelizowanej ustawy o pomocy Ukraińcom w uzasadnieniu nie używano terminu „uchodźca” tylko wysiedleniec z Ukrainy.

POLECAMY: Skandal! Fundacja z Bydgoszczy otrzymała 470 tys. na remont zakupionej kamienicy, która jest przeznaczona na mieszkania, ale nie dla Polaków

Wszystkie przeszły remont i są wyposażone w centralne ogrzewanie, meble kuchenne, lodówkę, pralkę, a także komody, wersalki, rozkładane fotele z funkcją spania oraz zestawy garnków i patelni. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 2,7 mln zł, finansowane w całości z funduszy europejskich.

POLECAMY: Władze Rybnika wyremontują 40 pustostanów, które dostaną Ukraińcy, a nie Polacy

Mieszkania te będą udostępniane uchodźcom z Ukrainy w formie użyczenia, a nie wynajmu. W związku z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, nie obowiązują tutaj przepisy dotyczące ochrony praw lokatorów czy mieszkaniowego zasobu gminy. Jest to również związane z łatwiejszym pozbyciem się lokatora przy użyczeniu – podkreśla serwis katowice24.info.

POLECAMY: Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę

Mieszkania są kierowane głównie do „uchodźców” przebywających w miejscach zbiorowego zakwaterowania, na kwaterunku tymczasowym lub u osób prywatnych. Preferencje przydzielane są Ukrainkom (lub Ukraińcom) samotnie wychowującym dzieci, które pracują lub mają pracującego członka rodziny, przebywających na terenie Katowic. Dodatkowe punkty przyznawane są za orzeczenie o niepełnosprawności oraz uczęszczanie dzieci do żłobka, przedszkola lub szkoły w Katowicach. Premiowane są także osoby aktywnie działające na rzecz integracji „uchodźców” ze społecznością lokalną.

POLECAMY: Ruda Śląska: Mieszkania socjalne za miliony, ale nie dla Polaków

Zgodnie z założeniami projektu, jeśli „uchodźcy” przestaną potrzebować pomocy, mieszkania te zostaną wynajęte osobom uprawnionym do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu zgodnie z odrębnymi przepisami. Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice, wyjaśnia, że celem projektu jest ekonomiczne usamodzielnienie obywateli Ukrainy, dlatego preferowane są osoby podejmujące legalną pracę w Katowicach lub posyłające dzieci do szkół.

POLECAMY: Władze Kielc wyremontują mieszkania dla „uchodźców”. Mieszkańcy nie będą płacić czynszu

Przypominamy, ze Polacy na przydział mieszkania komunalnego często czekają po 15 lat. Niestety zasada ta nie dotyczy „uchodźców”, którzy są w Polsce traktowani lepiej niż obywatele tego kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version