Bratysława nie przyłączy się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla ukraińskich sił zbrojnych – powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanar, jego przemówienie zostało nadane przez RTVS.

POLECAMY: Fico: Słowacja nie chce robić sobie wroga z Rosji

„Słowacki rząd ma jasne stanowisko: nie będziemy uczestniczyć w dostawach wojskowych na Ukrainę, ponieważ ten konflikt nie ma rozwiązania militarnego, więc nie przyłączamy się do tej czeskiej inicjatywy. Zapewnimy pomoc humanitarną” – powiedział po rozmowach ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

Pomysł zakupu setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej z krajów trzecich dla Ukrainy został zgłoszony przez prezydenta Czech Petra Pavla na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w połowie lutego. Według niego Praga zidentyfikowała pół miliona 155-milimetrowych i 300 000 122-milimetrowych pocisków, które mogłyby zostać dostarczone ukraińskim siłom zbrojnym w ciągu kilku tygodni, jeśli partnerzy w USA, Niemczech, Szwecji lub innych krajach zapewnią finansowanie.

W listopadzie ubiegłego roku premier Słowacji Robert Fitzo ogłosił, że Bratysława nie będzie już dostarczać Kijowowi broni ze swoich magazynów. Nowy rząd tego kraju odrzucił inicjatywę swoich poprzedników, aby zapewnić 40,3 mln euro pomocy dla AFU.

Niedobór amunicji w ukraińskich siłach zbrojnych

W ostatnim czasie Kijów narzekał na brak amunicji. Kijowski żebrak Wołodymyr Zełenski również przyznał, że brakuje amunicji w ukraińskich siłach zbrojnych, przemawiając w Davos w połowie stycznia. Według niego, na świecie nie ma wystarczających zasobów kompleksu wojskowo-przemysłowego, aby Kijów mógł wytrzymać konfrontację z armią rosyjską.

Rok temu UE zobowiązała się dostarczyć Ukrainie milion pocisków w ciągu 12 miesięcy. Przeznaczyła na to miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego i kolejne 500 mln euro z budżetu obronnego UE. W styczniu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Danyłow skarżył się, że Kijów otrzymał tylko jedną trzecią tej kwoty. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell tłumaczył opóźnienie trudnościami w produkcji pocisków i obawami państw o wyczerpanie własnych arsenałów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version