Zdemoralizowana prawnie neosędzia Małgorzata Manowska – paisująca bezpodstawnie stanowisko pierwsza prezes Sądu Najwyższego – żąda odwołania kolejnej ławniczki – podała „Rzeczpospolita”.

POLECAMY: Rada Ławników żąda natychmiastowej dymisji zdemoralizowanej prawnie Małgorzaty Manowskiej

Powodem tego działania jest m.in. jej odmowa orzekania w składach z nowymi sędziami. Manowska argumentuje chęć usunięcia Izabeli Fularz z Sądu Najwyższego rzekomym niezastosowaniem się do obowiązków ławnika poprzez odmowę orzekania w przypadku udziału neosędziów oraz utrudniony kontakt z nią. Przypominamy, że zgodnie ze stanowiskiem Rady Ławników osoby powołane na ławnika SN mają prawo odmowy orzekania z neosędziami których wyroki nie mają mocy prawnej z uwagi an wadliwą nominację.

POLECAMY: Rada Ławników przy SN: Ławnicy mają prawo odmówić orzekania z neosędziami

Manowska, która nie zgadza się ze stanowiskiem ławniczki która korzysta z prawa do omowy orzekania z neosędziami złożyła wniosek o jej odwołanie zarzucając jej bezpodstanie odmowę wykonywania obowiązków. Zastępca rzecznika SN, Piotr Falkowski, stwierdził, że sytuacja ta wymaga zastosowania poważniejszych środków.

Wniosek Manowskiej musi zostać zaopiniowany przez kolegium SN i Radę Ławniczą, zanim trafi do Senatu.

Jednak Rada Ławnicza zgodnie ze swoim wcześniejszym stanowiskiem wydała negatywną opinię w tej sprawie, sprzeciwiając się odwołaniu Fularz.

Przypominamy, że jest to już czternasty wniosek Manowskiej dotyczący odwołania ławników. W styczniu trzynaście podobnych wniosków trafiło do Senatu. Według władz SN, przyczyna jest zawsze ta sama: ławnicy nie wykonują swoich obowiązków orzeczniczych.

POLECAMY: Zdemoralizowana prawnie Manowska żąda wydawalnia z SN ławników odmawiających orzekania z neosędziami

Samym zarzutom stawianym przez Manowską odpierają się ławnicy. Szef Rady Ławniczej, Andrzej Kompa, przyznał wcześniej, że odmawiają oni orzekania z neosędziami, jednak twierdzi, że nie mogą postępować inaczej, gdyż nie chcą łamać prawa ani przystępować do procedur niezgodnych z konstytucją. Kompa argumentuje, że ich postępowanie jest zgodne z ekspertyzami wybitnych prawników, takich jak prof. Wojciech Sadurski i zespół dr hab. Agnieszki Bień-Kacały, którzy podzielają ich wątpliwości dotyczące statusu neosędziów.

Rada Ławnicza konsekwentnie wyraża negatywną opinię wobec wniosków Manowskiej, podkreślając, że ławnicy wyrażali wolę rzetelnego wykonywania swoich obowiązków, zgodnie z konstytucyjnymi standardami. Z kolei Kolegium SN wystawiło już pozytywną rekomendację w tej sprawie.

Zgodnie z ustalonymi procedurami, Manowska musi przesłać wnioski do marszałek Senatu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która następnie przekazuje je do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Komisja ta może zdecydować o przeprowadzeniu wysłuchania ławników w celu oceny wniosków. Po otrzymaniu rekomendacji od komisji, Senat podejmie decyzję o losach ławników w głosowaniu.

Pierwsze decyzje w sprawie wcześniejszych wniosków Manowskiej mają zapaść w kwietniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version