Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC)nakazał Polsce wypłatę odszkodowań czterem obywatelom Tadżykistanu, którym Straż Graniczna odmówiła zarejestrowania wniosków o azyl i odesłała ich na Ukrainę, mimo ich twierdzeń o groźbie deportacji i prześladowań politycznych w rodzinnym kraju.
POLECAMY: ETPC: Kalendarz służbowy Przyłębskiej jest jawny i podlega udostępnieniu na wniosek obywatela
Mężczyźni próbowali wielokrotnie przedostać się do Polski przez granicę z Ukrainą w latach 2016 i 2017, jednak za każdym razem zostawali odesłani po rozmowach z polskimi funkcjonariuszami. Twierdzili, że chcą ubiegać się o azyl z obawy przed prześladowaniami politycznymi w Tadżykistanie, lecz ich wnioski były ignorowane.
POLECAMY: ETPCz: Polski sąd złamał prawo w sprawie dotyczącej „Narodowości Śląskiej”
Skarżący zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, powołując się na naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, zarzucając brak dostępu do procedury azylowej w Polsce i zmuszenie ich do powrotu na Ukrainę, która nie gwarantowała im bezpieczeństwa przed deportacją.
Ponadto, argumentowali, że decyzje odmawiające im wjazdu do Polski były częścią polityki nieprzyjmowania wniosków o azyl od osób przekraczających wschodnie granice kraju, łamiąc zapisy Konwencji dotyczące zakazu zbiorowego wydalania cudzoziemców. Skarżyli się także na brak możliwości skutecznego odwołania się od decyzji i nieprzejrzystość procedur.
Jeden z Tadżyków oskarżył Polskę o naruszenie prawa do życia prywatnego i rodzinnego, gdyż uniemożliwiono mu dołączenie do żony i dzieci, które wcześniej złożyły wnioski o azyl w Polsce.
Europejski Trybunał Praw Człowieka potwierdził kilka naruszeń Konwencji przez Polskę i nakazał wypłatę każdemu z mężczyzn odszkodowania w wysokości 13 tys. euro.