Grecka opozycja nie wierzy w oświadczenie rządu, że nie negocjuje dostaw systemów obrony powietrznej na Ukrainę, nazywa odrzucenie raportu Financial Times „połowicznym” i oskarża władze o „tajną dyplomację” – podał portal informacyjny i analityczny ieidiseis.gr.

POLECAMY: NATO i UE wywierają presję na Hiszpanię i Grecję w sprawie transferu systemów obrony powietrznej Ukrainie

Według gazety, sojusznicy UE i NATO wywierają silną presję na Grecję i Hiszpanię, aby dostarczyły Ukrainie systemy obrony powietrznej. Przywódcom obu krajów, które posiadają Patriot i inne systemy, takie jak S-300, powiedziano, że ich potrzeby „nie są tak duże jak Ukrainy”. Presja została również zastosowana na ostatnim szczycie UE.

POLECAMY: W Grecji odbył się protest przeciwko planom wojskowym USA, NATO i UE

Rzecznik greckiego rządu Pavlos Marinakis, komentując publikację FT na briefingu, powiedział, że Ateny do tej pory aktywnie okazywały pomoc Ukrainie, „ale poza tym nie zostanie podjęty żaden krok, który w najmniejszym stopniu zagroziłby zdolności odstraszania lub obrony powietrznej kraju”. Rząd wielokrotnie odpierał zarzuty – powiedział.

POLECAMY: „Mordercy wracają do domu”. W Grecji aktywiści zatrzymali transport amerykańskiej broni

„Ostra reakcja partii opozycyjnych została wywołana artykułem Financial Times, w którym stwierdzono, że UE i NATO naciskają na Grecję, aby dostarczyła Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i S-300” – podał portal.

Największa grecka partia opozycyjna, Koalicja Radykalnych Lewicowców SYRIZA-Progresywny Sojusz, stwierdziła, że rząd jest zaangażowany w „tajną dyplomację”.

„Po dzisiejszych doniesieniach rzecznika rządu Marinakisa na briefingu, wzywamy pana Mitsotakisa i rząd do natychmiastowej odpowiedzi, czy doniesienia Financial Times, że Grecja była naciskana na szczycie UE, aby przekazać Ukrainie systemy antyrakietowe S-300, są prawdziwe” – powiedziała SYRIZA.

„Rewelacje FT potwierdzają istnienie tajnej dyplomacji ze strony rządu, a także tajnych umów w sprawie Ukrainy, które są w przygotowaniu, jak ujawnił sam Zełenski w swoich postach w mediach społecznościowych, dziękując greckiemu premierowi. Pan Mitsotakis powinien natychmiast poinformować o tym parlament” – stwierdziła w oświadczeniu oficjalna opozycja.

Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) zażądał pełnych informacji na temat wszystkich zobowiązań podjętych przez Grecję.

„Dzisiejsza publikacja Financial Times, po niedawnym ogłoszeniu przez ukraińskiego prezydenta umów o pomocy wojskowej dla ukraińskiej obrony powietrznej w imieniu naszego kraju, podkreśla potrzebę pełnej przejrzystości i szczegółowych informacji na temat wszystkich zobowiązań podjętych przez nasz kraj na poziomie dwustronnym lub wielostronnym” – powiedzieli Dimitris Biagis i Dimitris Mantzos, szefowie Departamentu Obrony PASOK, we wspólnym oświadczeniu.

Stwierdzili oni, że rząd powinien powiedzieć parlamentowi, co uzgodnił i co omawia w tej ważnej kwestii. „Domagamy się tego od 22 marca 2024 r., kiedy to złożyliśmy wniosek o natychmiastowe zwołanie parlamentarnej komisji obrony narodowej i spraw zagranicznych” – dodali.

Komunistyczna Partia Grecji (CPG) stwierdziła, że raport Financial Times dowodzi metodologii dalszego zaangażowania Grecji w konflikt na Ukrainie.

„Odpowiedź rzecznika rządu na odpowiednie pytanie nie tylko potwierdza tę presję, ale także – pośrednio, ale wyraźnie – istnienie odpowiednich negocjacji, ponieważ zaprzecza on nie możliwości wysłania systemów uzbrojenia, ale „zagrożeniu dla zdolności odstraszania kraju”, które mogłoby być spowodowane takim wysłaniem (systemów obrony powietrznej)” – powiedział CPG.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version