Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis potwierdził, że sojusznicy poprosili o wysłanie na Ukrainę systemów obrony powietrznej S-300 lub Patriot, ale Ateny tego nie zrobią.

POLECAMY: NATO i UE wywierają presję na Hiszpanię i Grecję w sprawie transferu systemów obrony powietrznej Ukrainie

Powiedział to w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Skai w czwartek wieczorem.

Dziennikarz zapytał, na ile wiarygodny jest artykuł Financial Times, w którym napisano, że Grecja została poproszona o wysłanie S-300 lub Patriotów na Ukrainę.

POLECAMY: W Grecji odbył się protest przeciwko planom wojskowym USA, NATO i UE

„Grecja nie zamierza wysyłać ani S-300, ani Patriotów na Ukrainę” – powiedział Mitsotakis.

„Zostaliśmy o to poproszeni i wyjaśniliśmy, dlaczego nie możemy tego zrobić” – powiedział premier.

Dodał, że Grecja wspierała Ukrainę na różne sposoby, dostarczając „materiały obronne”.

„Ale od samego początku mówiliśmy, że nie możemy dostarczyć systemów uzbrojenia, które są kluczowe dla naszej zdolności odstraszania. Mamy nadwyżki materiałów, którymi możemy wesprzeć Ukrainę, zrobiliśmy to i uważam, że jest to właściwy wybór. I w zakresie, w jakim możemy znaleźć te materiały, będziemy nadal to robić” – powiedział.

„Ale systemy obrony powietrznej, o których wspomniałeś, są krytycznymi systemami ochrony greckiej przestrzeni powietrznej i nie zostaną dostarczone Ukrainie” – powiedział premier.

Financial Times napisał w poniedziałek, że sojusznicy UE i NATO wywierają silną presję na Grecję i Hiszpanię, aby dostarczyły Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot i S-300, ponieważ ich potrzeby „nie są tak duże jak Ukrainy”. Według gazety, presja była również wywierana na ostatnim szczycie UE.

Opozycja zażądała natychmiastowej odpowiedzi na pytanie, czy doniesienia Financial Times, jakoby Grecja była pod presją, były prawdziwe, a także pełnych informacji na temat wszystkich zobowiązań podjętych przez Ateny.

Grecja ma w służbie rosyjskie systemy obrony powietrznej – systemy rakietowe S-300 (S-300 PMU-1) i TOR-M1 oraz wojskowe przeciwlotnicze systemy rakietowe Osa-AKM (NATO SA-8 Gecko „Gecko”).

Grecja była jednym z pierwszych krajów na Zachodzie, które wysłały broń i sprzęt wojskowy na Ukrainę w związku z eskalacją konfliktu. Już 27 lutego 2022 r. wysłała przez Polskę 40 ton sprzętu na dwóch samolotach C-130. Następnie Grecja wysłała nowe dostawy broni i sprzętu wojskowego. Jednocześnie Ateny oświadczyły, że nie przekażą Kijowowi zmodernizowanych czołgów Leopard 2A6 i rosyjskich systemów rakiet ziemia-powietrze S-300, a także tych systemów uzbrojenia, których dostawa „mogłaby w najmniejszym stopniu osłabić zdolności obronne Grecji”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version