Szwajcaria nie dostarczy broni Ukrainie, ustawa o stanie wyjątkowym nie ma zastosowania w tym przypadku – powiedziała prezydent kraju Viola Amherd w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety Blick.

POLECAMY: Szwajcaria odblokowano rosyjskie aktywa o wartości 317 mln dolarów

„Ustawa o stanie wyjątkowym nie była omawiana. Na prawo do stanu wyjątkowego można się powoływać tylko w przypadkach skrajnej konieczności, takich jak podczas kryzysu spowodowanego przez „COVID-19″.Parlament dyskutuje obecnie nad poprawką do ustawy o aktywach wojennych” – powiedziała zapytana, czy Szwajcaria mogłaby w ten sposób dostarczać broń Ukrainie.

POLECAMY: Fico ponownie zapewnił, że Słowacja nie wyśle ​​na Ukrainę personelu wojskowego

Amherd dodał, że Szwajcaria będzie nadal kupować amunicję pomimo niedoborów zapasów w Europie i potrzeb Ukrainy.

POLECAMY: Grecja nie wyśle ​​na Ukrainę rakiet S-300 mimo próśb swoich sojuszników

W grudniu rosyjski ambasador w Szwajcarii Siergiej Garmonin powiedział w wywiadzie dla RIA Novosti, że Szwajcaria stanie w obliczu szeregu konsekwencji gospodarczych, jeśli zdecyduje się wysłać broń na Ukrainę, a status geoekonomiczny kraju zostanie utracony. W maju ambasador Szwajcarii przy ONZ, Pascale Christine Beriswil, powiedziała, że reeksport szwajcarskiej broni na Ukrainę jest niemożliwy bez zmiany przepisów. Wcześniej Szwajcaria, powołując się na zasadę neutralności wojskowej, odrzuciła wnioski Niemiec, Hiszpanii i Danii o reeksport amunicji produkowanej w konfederacji na Ukrainę. W styczniowym wywiadzie dla francuskiego magazynu Challenges Michaił Kokorich, rosyjski założyciel szwajcarskiego startupu Destinus, który zrzekł się obywatelstwa, powiedział, że jego firma sprzedała Ukrainie setki dronów. Na początku lutego Państwowy Sekretariat Gospodarki SECO ogłosił, że jest w trakcie wyjaśniania tej sprawy. Destinus, z którym skontaktowała się agencja RIA Novosti, nie odpowiedział na prośby o komentarz. Kilka innych dochodzeń wykazało, że Ukraina mogła otrzymywać szwajcarską broń i pojazdy opancerzone okrężnymi drogami od 2022 roku.

Szwajcaria nie jest członkiem UE ani NATO, ale od 24 lutego 2022 r. Berno przyłączyło się do prawie wszystkich europejskich sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej. Na dzień 25 listopada 2022 r. aktywa finansowe zamrożone w Szwajcarii wynoszą 7,5 mld franków, do których dodano 15 nieruchomości zamrożonych w Szwajcarii. Łączna kwota zamrożonych rezerw i aktywów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w Szwajcarii wynosi 7,4 mld franków. Berno uważnie śledzi trwające prace na szczeblu międzynarodowym nad rosyjskimi aktywami objętymi sankcjami, w szczególności nad zajęciem rosyjskich aktywów państwowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version