W województwie kujawsko-pomorskim zauważalny jest wzrost liczby firm planujących zwolnienia grupowe. Niedawno ponad stu pracowników straciło zatrudnienie w spółce Don Trucking z Bydgoszczy.

POLECAMY: W Elblągu po 76 latach działalności zamyka się odlewnia stali. Załoga pójdzie na bruk

Teraz redukcję zatrudnienia dla 270 osób zapowiedziała Pomorska Fabryka Mebli w Nowem, a w chełmżyńskim Bioetanolu 55 pracowników zostanie zwolnionych – informuje „Gazeta Pomorska”.

Od stycznia do marca bieżącego roku powiatowe urzędy pracy w Kujawsko-Pomorskiem otrzymały informacje o zwolnieniach dotyczących łącznie 368 pracowników, w porównaniu do 161 osób w tym samym okresie rok temu.

POLECAMY: Firmy w całej Polsce masowo zgłaszają plany zwolnienia pracowników

Według Macieja Smolarka, rzecznika Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, zauważalny jest znaczący wzrost zgłoszeń o zwolnieniach grupowych, jak podaje „Gazeta Pomorska”.

– Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy w marcu tego roku – twierdzi rzecznik prasowy toruńskiego WUP. – Dla porównania w pierwszym kwartale 2023 roku doniesienia dotyczyły 66 osób pracujących w przetwórstwie przemysłowym i 40 osób z budownictwa. Zaś w tym samym okresie tego roku mówimy o 368 osobach, aż 325 z nich pracuje w przemyśle, a 37 w handlu.

270 osób będzie pozbawionych zatrudnienia.

Największą liczbę zwolnień, bo aż 270, zapowiada Pomorska Fabryka Mebli w Nowem. Jej trudności rozpoczęły się wraz z pojawieniem się koronawirusa, a dodatkowo pogłębił je konflikt zbrojny na Ukrainie. Firma próbowała znaleźć inwestora, jednakże bezskutecznie. Spośród osób zwalnianych, 120 pracuje w powiecie świeckim, zaś 150 jest zatrudnionych w zakładzie koło Wejherowa.

Informacje o trudnej sytuacji przedsiębiorstwa pojawiły się latem ubiegłego roku, kiedy to w lipcu firma zaprzestała działalności, a pracownicy zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Z powodu procesów związanych z upadłością, wypowiedzenia umów o pracę nastąpiły dopiero w marcu tego roku.

Kres firmy działającej przez niemal 80 lat

Natomiast w Chełmży pod Toruniem zlikwidowany zostanie Bioetanol AEG, który ma korzenie sięgające 1947 roku. Mimo że firma przetrwała wiele kryzysów, w zeszłym roku nie poradziła sobie z drastycznym wzrostem cen surowców, sięgającym nawet 400 procent. Wszyscy pracownicy i zarząd zostaną zwolnieni – razem 55 osób. Wypowiedzenia będą wręczane pod koniec maja, a zatrudnieni zakończą pracę w sierpniu. Według informacji Powiatowego Urzędu Pracy dla powiatu toruńskiego, część osób otrzyma świadczenia przedemerytalne lub emerytalne, a niektórzy znajdą zatrudnienie w Toruńskim Parku Technologicznym.

Z kolei w lutym 102 pracowników spółki Don Trucking w Bydgoszczy, działającej w branży transportowej, otrzymało wypowiedzenia. Obecnie firma znajduje się w stanie upadłościowym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version