Policjanci z Trójmiasta mają poważne trudności w rozpracowywaniu ukraińskich i gruzińskich grup przestępczych, alarmuje portal Onet. Nie znając języka tych grup, ciężko jest im dotrzeć do nich, co sprawia trudności nawet patrolowym.

POLECAMY: Napływ „uchodźców” z Ukrainy zwiększył przestępczość w Polsce

W sobotnim materiale portalu Onet opisano problem przestępczości w Trójmieście, zwracając uwagę na grupy z Europy Wschodniej, które mogą być szczególnie niebezpieczne. Takie sytuacje wymagają z pewnością skomplikowanych strategii śledczych oraz lepszej współpracy międzynarodowej w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej, która często przekracza granice państw.

POLECAMY: Ukraińcy popełniają najwięcej przestępstw w Polsce

“Część mieszkańców Trójmiasta zauważa wzrost drobnej przestępczości i łączy to też z napływem ludzi ze Wschodu. Nie zawsze są to jakieś ultraprawicowe teorie spiskowe, często ludzie naprawdę przytaczają konkretne historie i stawiają swoje pytania. Na policji trudno jednak zdementować czy potwierdzić takie rewelacje, bo oficjalnie – jak usłyszałem nieoficjalnie – narodowości w komunikatach do mediów lepiej nie eksponować” – czytamy.

POLECAMY: Za ponad połowę przestępstw w Polsce odpowiadają Ukraińcy

Z artykułu wynika, że polscy funkcjonariusze mają słabe rozeznanie wśród „diaspory ukraińskiej i gruzińskiej”.

“Nie mówimy w ich języku, ciężko nam do nich dotrzeć. Patrolowym sprawia to trudności” – portal cytuje jednego z funkcjonariuszy.

POLECAMY: KGP rozważa możliwość zatrudniania Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów do pełnienia służby

Jak podano w artykule, grupy przestępcze pochodzące z różnych narodowości częściej zajmują się pewnymi rodzajami przestępstw.

“Gruzini na przykład częściej zajmują się kradzieżą aut i włamaniami do mieszkań” – wskazuje policjant.

W ubiegłym roku cudzoziemcy przebywający w Polsce popełnili ponad 17 tysięcy przestępstw. Głównymi problemami są jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Eksperci uważają, że niektórzy imigranci czują się w Polsce bezkarni.

Dane z KGP pokazują, że w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 obcokrajowców. Jest to wzrost o 2,4 tysiąca w porównaniu do 2022 roku i pięciokrotnie więcej niż dziesięć lat temu. Statystyki wskazują, że najczęściej przestępstwa popełniali Ukraińcy (ponad 50% obcokrajowców z zarzutami), a następnie Gruzini (ponad 2,7 tysiąca) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

4o

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version