Rada Ministrów Hiszpanii oficjalnie uznała we wtorek państwo palestyńskie – powiedział na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych królestwa Jose Manuel Albares.
POLECAMY: Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznają Palestynę za państwo
„Dziś w Radzie Ministrów podjęliśmy decyzję o uznaniu państwa palestyńskiego. Dziś jest dzień, który zapisał się w historii Hiszpanii, dzień, w którym nasz kraj deklaruje, że w obliczu cierpienia obojętność jest niemożliwa, że pokój, solidarność, zaangażowanie i wiara w ludzkość są możliwe” – powiedział minister.
POLECAMY: Terrorystyczny Izrael oskarżył Sáncheza o podżeganie do ludobójstwa Żydów
Minister spraw zagranicznych podkreślił, że uznanie państwa palestyńskiego „jest jedyną realną drogą do pokoju w regionie” i nie ma alternatywnego rozwiązania konfliktu. Albares przypomniał, że obecnie 146 krajów uznaje Palestynę za państwo i jest przekonany, że kolejne rządy dołączą do tej listy.
Dublin, Madryt i Oslo ogłosiły zamiar uznania Palestyny 22 maja. We wtorek ich decyzje oficjalnie weszły w życie. Do tego czasu dziewięć krajów UE uznało Palestynę. Osiem krajów – Bułgaria, Cypr, Czechy, Węgry, Malta, Polska, Rumunia i Słowacja – podjęło ten krok w 1988 roku, jeszcze przed przystąpieniem do UE, a Szwecja w 2014 roku.
Władze Autonomii Palestyńskiej (PNA) z zadowoleniem przyjęły decyzję Irlandii, Hiszpanii i Norwegii. Ponadto taki krok poparło wiele innych państw, w tym Turcja, Egipt, Jordania, Arabia Saudyjska i Katar, które są zaangażowane w rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie.