Słowackie ministerstwo obrony uzupełni swoje oświadczenie przeciwko byłemu kierownictwu agencji, która przekazała Ukrainie myśliwce MiG-29 i samoloty obrony powietrznej, o nowe argumenty świadczące o nielegalności transferu tego sprzętu do Kijowa – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie obrony Igor Melicher.

POLECAMY: Słowacja nazwała przeniesienie MiG-29 i obrony powietrznej na Ukrainę sabotażem

„Dołączyliśmy nową argumentację prawną, która ma własną moc prawną. Oświadczenie zostanie uzupełnione wieloma faktami, dowodami, które znaleźliśmy w ministerstwie obrony i innych agencjach” – powiedział Melicher na konferencji prasowej w piątek.

POLECAMY: Słowacja wszczyna sprawę w związku z bezprawnym przekazaniem Ukrainie MiG-29

W marcu partia obecnego premiera Słowacji Roberta Fico, Smer-SD (Kierunek – Socjaldemokracja), złożyła pozew przeciwko byłym członkom słowackiego rządu, którzy podjęli decyzję o przekazaniu myśliwców MiG-29 na Ukrainę, oskarżając ich o nadużycie stanowiska, naruszenie obowiązków w zarządzaniu cudzym mieniem i sabotaż. Organy ścigania odrzuciły wniosek, partia zamierzała odwołać się od odmowy zbadania transferu myśliwców MiG-29 na Ukrainę.

Wcześniej w piątek powiedział również, że w ciągu dzisiejszego dnia ministerstwo obrony złoży wniosek do organów ścigania przeciwko byłemu kierownictwu agencji pod zarzutem popełnienia sabotażu, nadużycia władzy i naruszenia obowiązku zarządzania mieniem innych osób.
Wcześniej Melicher powiedział, że myśliwce MiG-29 w 2023 r. zostały nielegalnie przekazane Ukrainie, a przeciwko byłemu słowackiemu ministrowi obrony Jaroslavowi Nagy zostaną podjęte kroki prawne. Melicher zauważył, że słowacka konstytucja zabrania emerytowanemu rządowi podejmowania fundamentalnych decyzji w zakresie polityki zagranicznej, w tym transferu myśliwców o wartości ponad 500 mln euro na Ukrainę.

Słowacki rzecznik praw obywatelskich Róbert Dobrovodský poinformował, że słowackie ministerstwo obrony nie znalazło analizy prawnej potwierdzającej legalność transferu myśliwców MiG-29 na Ukrainę przez rząd Eduarda Hegera w 2023 roku.

Słowacja udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 680 mln euro. W kwietniu 2022 roku Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-30 0. W kwietniu 2023 roku strona słowacka zakończyła także transfer myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Wraz z pojawieniem się rządu Fico jesienią 2023 roku wstrzymano dostawy pomocy wojskowej dla Kijowa ze środków państwowych.

Fico twierdził, że myśliwce MiG-29 zostały przetransportowane na Ukrainę w kwietniu 2023 roku z rażącym naruszeniem norm słowackiej konstytucji. Skrytykował także poprzedni rząd za zapewnienie Ukrainie w pełni funkcjonującego systemu obrony powietrznej S-300. Polityk stwierdził, że zupełnie nie jest jasne, jak Słowacja rozwiąże kwestię obrony powietrznej w nadchodzących latach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version