W środowym programie “Sedno Sprawy” emitowanym na antenie Radia Puls, wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer przyznała, że nie wie ilu ukraińskich uczniów będzie uczęszczać do polskich szkół od września. Lubnauer zaznaczyła, że ukraińskie dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym od pierwszego września, jednak ich dokładna liczba jest nadal nieznana. „Ile dzieci trafi do systemu, to dowiemy się dopiero pierwszego września” – mówiła. „Spodziewamy się od dwudziestu do góra stu tysięcy” – dodała.

POLECAMY: Banderówka ukraińska oburzona postawieniem pomnik Rzezi Wołyńskiej w Polsce

Reakcje polityków

Wypowiedź Lubnauer spotkała się z krytyką ze strony polityków opozycji. Były poseł Krystian Kamiński z Konfederacji skomentował: “Sekretarka stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie wie ile ukraińskich dzieci pójdzie od września do polskich szkół… spodziewamy się między 20000 a 100000… Bareja byłby bezrobotny” – napisał na Twitterze.

POLECAMY: Wymóg chodzenia do szkoły ukraińskich dzieci przy 800+ dopiero od 2025 roku

Nauczanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Jednym z istotnych aspektów dotyczących edukacji ukraińskich uczniów w Polsce jest kwestia programu nauczania. Wiceminister edukacji Joanna Mucha poinformowała, że ukraińskie dzieci będą miały możliwość nauki według specjalnie przygotowanego przez stronę ukraińską „komponentu ukraińskiego”, obejmującego historię, geografię i literaturę Ukrainy.

POLECAMY: Duszczyk: Nie jesteśmy w stanie zweryfikować ilu w Polsce jest imigrantów

Podczas wywiadu dla Radia Zet, Mucha podkreśliła, że ukraińskie dzieci już teraz mają możliwość nauki języka ukraińskiego w polskich szkołach i że od września br. będą objęte obowiązkiem szkolnym w Polsce. „Język ukraiński był i będzie oferowany w polskiej szkole” – zaznaczyła.

Wsparcie ze strony Ukrainy

Strona ukraińska zaoferowała przygotowanie programu nauczania z zakresu historii, geografii i literatury Ukrainy, który będzie realizowany we własnym zakresie. „Strona ukraińska zaoferowała nam, że dla swoich dzieci przygotuje tzw. komponent ukraiński, który będzie obejmować historię, geografię, literaturę i będą to realizowali we własnym zakresie” – powiedziała Mucha. „Wydaje mi się to bardzo fair ofertą. Na pewno skorzystają [na tym – red.] obie strony” – dodała.

Integracja i zachowanie tożsamości

Wiceminister Mucha podkreśliła, że celem nie jest polonizacja ukraińskich dzieci, lecz umożliwienie im zachowania własnej tożsamości narodowej, jednocześnie zapewniając im dobrą edukację. „My nie mamy takiego zamiaru, by polonizować dzieci ukraińskie” – powiedziała. „Chcemy, żeby dzieci ukraińskie zachowały swoją ukraińską tożsamość, a żeby jednocześnie były dobrze wyedukowane. Bo część z nich, po prostu, zostanie w Polsce”.

POLECAMY: Agresorzy z Ukrainy pobili polskie dzieci w Poznaniu. „Kazali klękać, kilku trzymało jednego”

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version