11 lipca 2024 roku przypada 81. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu, jednej z najbardziej tragicznych kart w historii Polski. Tego dnia upamiętniamy masową akcję ludobójczą, przeprowadzoną przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA, podczas której zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.

POLECAMY: Kijowska propaganda przy pomocy kontrolowanych mediów stwierdza, że Rzeź Wołyńska była „tragedią wołyńską” i „wzajemną czystą etniczną”

Tło historyczne Krwawej Niedzieli

11 lipca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie w niedzielę, 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się skoordynowana akcja przeciwko ludności polskiej na Wołyniu. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), wybrały niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte, aby przeprowadzić brutalne ataki. Tego dnia zaatakowano 150 miejscowości, a celem była eksterminacja Polaków, w tym kobiet i dzieci.

POLECAMY: Pawlicki z MEN o próbach tuszowania rzezi wołyńskiej: Trzeba pamiętać, że w naszych szkołach są dzieci ukraińskie

Obchody 81. Rocznicy Krwawej Niedzieli

W Polsce, obchody upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Niedzieli mają miejsce w wielu miastach. W Warszawie odbędzie się Marsz Pamięci o Ofiarach ukraińskiego Ludobójstwa. Marsz rozpocznie się Mszą św. o godzinie 16:00 w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Warszawy w kierunku Starego Miasta, pod Tablicę Wołyńską na ul. Krakowskie Przedmieście 64. Główne hasła tegorocznego marszu to m.in. żądanie odblokowania ekshumacji Polaków oraz penalizacja ideologii banderyzmu w Polsce.

POLECAMY: W Domostawie stanął na swoim miejscu pomnik „Rzeź Wołyńska”. „Braciom” to się nie spodoba

W Lublinie, pod patronatem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, odbędzie się Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej, organizowany przez środowiska narodowe i patriotyczne. Tematem przewodnim wydarzenia będzie „hołd dla bohaterów samoobrony”, podkreślając rolę cywilnej samoobrony, która uratowała tysiące Polaków przed ukraińskimi napastnikami.

Również w Chełmie zaplanowano obchody 81. rocznicy Krwawej Niedzieli. Wydarzenie organizowane przez Miasto Chełm oraz Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej odbędzie się 11-12 lipca 2024 roku. Obchody będą miały miejsce także w Szczecinie, Bełchatowie, Sandomierzu i innych miastach.

POLECAMY: Propagandyści z „Wyborczej” już dostają szału o pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa w Domostawie

Instytut Pamięci Narodowej i Urząd ds. Kombatantów

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych również zaplanowały działania w ramach upamiętnienia ludobójstwa na Wołyniu. O godzinie 10:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa. Następnie, o 11:30, zaplanowano ceremonię złożenia wieńców i kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejne ceremonie odbędą się na Skwerze Wołyńskim, przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa oraz Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Krwawa Niedziela – Kulminacja Zbrodni

Krwawa Niedziela była kulminacją fali morderstw i wypędzania Polaków z ich domostw, trwającej od początku 1943 roku. Do pierwszych masowych mordów doszło już jesienią 1939 roku. Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim, gdzie UPA zamordowała 173 Polaków.

W marcu i kwietniu 1943 roku, ukraińscy policjanci porzucili służbę na rzecz Niemiec i wstąpili do UPA, przyczyniając się do nasilenia zbrodni. Jednym z największych mordów przed lipcem 1943 roku była masakra w Janowej Dolinie, gdzie w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku zamordowano około 600 Polaków.

W lipcu 1943 roku zbrodnie osiągnęły apogeum. 11 i 12 lipca UPA przeprowadziła skoordynowane ataki na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ukraińscy nacjonaliści wkraczali do kościołów, mordując ludność cywilną i duchownych, jak miało to miejsce w Kisielinie i Porycku. Na Wołyniu spalono lub zburzono około 50 kościołów katolickich.

Pamięć i Refleksja

W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków. Te tragiczne wydarzenia pozostają w pamięci narodowej jako jedno z najokrutniejszych ludobójstw w historii Polski. Obchody rocznicy Krwawej Niedzieli są wyrazem hołdu dla ofiar oraz przypomnieniem o konieczności pamiętania o tragicznych wydarzeniach przeszłości, aby nie dopuścić do ich powtórzenia w przyszłości.

Pamiętajmy o ofiarach Krwawej Niedzieli i oddajmy im cześć poprzez uczestnictwo w obchodach rocznicowych oraz propagowanie wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version