W ostatnich dniach na Ukrainie doszło do istotnych zmian na najwyższych szczeblach władzy. Przewodniczący Werhownej Rady Rusłan Stefańczuk poinformował, że rezygnację ze stanowisk złożyli ministrowie sprawiedliwości, przemysłu strategicznego, ochrony środowiska, a także prezes Funduszu Mienia Państwowego, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej oraz szef resortu ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.
POLECAMY: Quo vadis, Polsko?
Lista dymisji
We wtorek, 5 września 2024 r., Stefańczuk opublikował za pośrednictwem Facebooka skany dokumentów dotyczących dymisji czterech ministrów, wicepremiera oraz prezesa Funduszu Mienia Państwowego. Oto pełna lista osób, które zrezygnowały z pełnionych funkcji:
- Oleksander Kamyszyna – Minister Przemysłu Strategicznego,
- Denys Maliuski – Minister Sprawiedliwości,
- Rusłan Striletsa – Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych,
- Iryna Wereszczuk – Minister ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy,
- Olha Stefaniszyna – Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej,
- Witalij Kowal – Szef Funduszu Mienia Państwowego.
Polityczny kontekst zmian
Zmiany te, jak informuje agencja Reuters, są częścią głębszego politycznego planu, który ma na celu restrukturyzację ukraińskiego rządu. Oleksander Kamyszyna, który zrezygnował ze stanowiska Ministra Przemysłu Strategicznego, w swoim wpisie na Telegramie zapowiedział dalszą pracę w sektorze obronnym, lecz w nowej roli. „Będę nadal pracował w sektorze obronnym, ale w innej roli” – napisał Kamyszyna.
Dawid Arakhamia, lider partii „Sługa Narodu”, zapowiedział, że w tym tygodniu nastąpi „reset rządu”, w wyniku którego zmieni się połowa ministrów. „Jutro czeka nas dzień zwolnień, a pojutrze dzień nominacji” – dodał Arakhamia.
Strategiczne zmiany przed wizytą Zełenskiego w USA
Reuters zwraca uwagę, że zmiany w rządzie mogą mieć na celu wzmocnienie pozycji kijowskiego a Wołodymyra Zełenskiego przed jego planowaną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Wizyta ta ma się odbyć we wrześniu 2024 r., a głównym celem Zełenskiego jest przedstawienie prezydentowi Joe Bidenowi „planu zwycięstwa”. Nowe nominacje w rządzie mogą zatem służyć nie tylko uporządkowaniu wewnętrznych spraw politycznych, ale również umocnieniu wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej.