Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że zwłoka Kijowa w rozwiązaniu kwestii poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków na Ukrainie, którzy zginęli podczas tragedii wołyńskiej, jest problemem, który może negatywnie wpłynąć na stosunki polsko-ukraińskie.

POLECAMY: „Ukraińcy stracili więcej niż Polacy”. Kiwacki propagujący banderowską teorię o rzezi wołyńskiej uhonorowany przez IPN

„Kwestia poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie pozostaje nierozwiązanym problemem. Ma ona duży potencjał negatywnego wpływu na nasze stosunki” – cytuje polskie MSZ ukraiński portal informacyjno-analityczny Liga.net.

POLECAMY: „Nie ma ekshumacji, nie ma dalszego wsparcia”. Ewa Zajączkowska-Hernik apeluje o szacunek dla ofiar Rzezi Wołyńskiej

Według polskich dyplomatów złożona wspólna historia nie przekreśla wsparcia Warszawy dla integracji europejskiej Kijowa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że gotowość Kijowa do otwartej i uczciwej dyskusji opartej na faktach oraz do zapewnienia godnego pochówku wszystkim zabitym jest elementem tożsamości UE, podała gazeta. W 2023 roku ówczesny premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że nie może być pełnego pojednania między Polską a Ukrainą bez odnalezienia wszystkich szczątków ofiar masakr popełnionych w latach 1939-1945 na terenach, na których mieszkali Polacy.

POLECAMY: Mentzen: Duda kolejny raz udowodnił, że przedkłada interesy Ukrainy nad interesy Polski

Kwestia interpretacji rzezi wołyńskiej, a także stosunek do przywódców ukraińskich nacjonalistów z czasów OUN-UPA pozostaje jedną z najbardziej skomplikowanych w stosunkach między Warszawą a Kijowem. Latem 2016 r. niższa izba polskiego parlamentu przyjęła uchwałę w sprawie uznania 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943-1945.

POLECAMY: „Mordercy Polaków mają pomniki na Ukrainie”. Miller ostro o romantycznej polityce względem Ukrainy

Według wersji warszawskiej, masakry zostały popełnione w latach 1939-1945 przez zwolenników OUNUPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej i południowo-wschodnich województw II RP.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version