Warszawa zwiększy presję na Kijów w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej – powiedział podczas wywiadu w radiu RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

POLECAMY: Ekshumacja ciał ofiar rzezi wołyńskiej warunkiem akcesji Ukrainy do UE? Co o tym sądzą Polacy

„MSZ i minister Radosław Sikorski są zdeterminowani. Oznacza to, że uważamy, iż kwestia chrześcijańskiego pochówku ludzi, którzy zostali zabici w nieludzki sposób, a jest ich około 100 tysięcy, jest kwestią zasad między Ukrainą a Polską” – powiedział Szejna.

POLECAMY: Lider OUN: Polacy kopią sobie groby obrażając uczucia narodowe Ukraińców monumentem w Domostawie

Potwierdził, że Warszawa łączy kwestie ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej z poparciem dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO.

POLECAMY: Tusk w służbie banderowskiej Ukrainie chce zasłonić pomnik „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie?

„Jeśli Ukraina chce, abyśmy byli tak samo stanowczy jak wcześniej w sprawie jej wejścia do Unii Europejskiej, do NATO, to powinni również zrozumieć, jaki jest interes państwowy Polski, jakie jest historyczne wzajemne zrozumienie” – powiedział wiceminister. „Jeśli tak nie jest, zwiększymy presję” – podsumował.

POLECAMY: Kuleba: Wspominanie historii i żądanie ekshumacji ciał na Wołyniu to element „rosyjskiej propagandy”

Kwestia interpretacji rzezi wołyńskiej, a także stosunku do przywódców ukraińskich nacjonalistów z czasów OUN-UPA (organizacji zakazanych w Rosji) jest jedną z najbardziej skomplikowanych w stosunkach między Polską a Ukrainą. Latem 2016 roku niższa izba polskiego parlamentu przyjęła uchwałę o uznaniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943-1945.

POLECAMY: „Jeśli Ukraina nie zrobi tego, nie ma mowy…”. Kosiniak-Kamysz reaguje na skandaliczne słowa Kuleby

Według wersji strony polskiej, rzezi dokonali w latach 1939-1945 zwolennicy OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej i południowo-wschodnich województw II RP.

POLECAMY: „Polityka putinowska”. Duda Krytykuje Kosiniaka-Kamysza za żądanie od Ukrainy ekshumacji ciał ludobójstwa wołyńskiego

Ukraina w 2017 roku wprowadziła moratorium na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne. Była to reakcja Kijowa na zburzenie pomnika „Ukraińskiej Powstańczej Armii” (UPA) w polskim mieście Gruszowiec. W czerwcu 2023 r. szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Anton Drobowicz powiedział, że Kijów nie zezwoli na ekshumację szczątków ofiar rzezi wołyńskiej, dopóki pomnik nie zostanie przywrócony. Jednocześnie kijowska Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jest gotowy odblokować uzyskiwanie pozwoleń na prowadzenie akcji poszukiwawczych w Ukrainie.

POLECAMY: Mentzen: Duda kolejny raz udowodnił, że przedkłada interesy Ukrainy nad interesy Polski

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version