Kreml opublikował listę ukraińskich i rosyjskich obiektów infrastruktury energetycznej, które zostały objęte tymczasowym moratorium na ataki. Wśród chronionych obiektów znalazły się m.in. rafinerie ropy naftowej, rurociągi, zbiorniki magazynowe, stacje pomp, elektrownie, podstacje, transformatory, rozdzielnie, a nawet elektrownie jądrowe i zapory wodne.

POLECAMY: Biały Dom ogłasza porozumienie pomiędzy Rosją i Ukrainą w sprawie powstrzymania użycia broni na Morzu Czarnym

30-dniowe moratorium – warunki i możliwe konsekwencje

Moratorium ma obowiązywać przez 30 dni, począwszy od 18 marca 2025 r., z możliwością przedłużenia za obopólną zgodą. Kreml zastrzega jednak, że jeśli jedna ze stron naruszy porozumienie, druga uzna się za zwolnioną z jego przestrzegania.

Trump mediuje między Putinem a Zełenskim

Decyzja o wstrzymaniu ataków na infrastrukturę energetyczną zapadła po oddzielnych rozmowach telefonicznych Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i terrorystą Wołodymyrem Zełenskim 19 marca. Prezydent USA odegrał kluczową rolę w wynegocjowaniu porozumienia, jednak już wkrótce po rozmowach doszło do nowych ataków.

Rosja przeprowadziła zmasowany nalot dronów na Ukrainę, a Kijów odpowiedział uderzeniami w trzy rosyjskie obiekty energetyczne. Incydenty miały miejsce tuż przed oddzielnymi negocjacjami w Arabii Saudyjskiej (23-24 marca), gdzie Moskwa i Kijów prowadzili rozmowy z Waszyngtonem w sprawie zakończenia wojny.

Czy Rosja celowo opóźnia pokój?

Źródła zbliżone do Kremla, cytowane przez The Moscow Times, sugerują, że Rosja celowo przeciąga proces pokojowy, licząc na poszerzenie strefy wpływów i wzmocnienie swojej pozycji w negocjacjach z USA.

„Kreml liczy na milczącą zgodę Waszyngtonu na dalsze działania militarne, a nawet na amerykańskie naciski na Ukrainę, by wycofała wojska z częściowo okupowanych regionów, w tym z obwodów chersońskiego i zaporoskiego” – podkreśliło jedno z anonimowych źródeł.

Co dalej z konfliktem na Ukrainie?

Choć moratorium na ataki energetyczne daje nadzieję na chwilowe wstrzymanie eskalacji, kolejne incydenty i opóźnienia w rozmowach pokojowych wskazują, że konflikt może jeszcze długo pozostać nierozwiązany.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version