W ostatnich dniach do Centrum Wsparcia Uchodźców w stolicy zgłosiło się ponad 200 osób z prośbą o pomoc w zakwaterowaniu – wszystkim zaproponowano wyjazd do innych regionów Łotwy – podała Telewizja Łotewska. Rada Miejska Rygi ponownie prosi o informację zwrotną tych właścicieli lokali, którzy są gotowi udzielić schronienia uchodźcom, w zamian za otrzymanie zwrotu kosztów od państwa. Jednak liczba chętnych jest niewielka.

W tym tygodniu 240 kolejnych Ukraińców musi opuścić swoje tymczasowe zakwaterowanie w ryskich hotelach, ponieważ kończy się termin przyznania im pomocy państwa w znalezieniu mieszkania. Gdzie znaleźć zakwaterowanie to również ważne pytanie dla uchodźców przybywających obecnie na Łotwę. Od 1 do 6 lipca ośrodek wsparcia poprosił o pomoc w znalezieniu mieszkania dla ponad 200 osób – ale zgłosiło się tylko czterech właścicieli. Ukraińcy szukają więc noclegów poza stolicą.

POLECAMY: Zaczyna się. Brytyjski oficer wyrzucił na ulicę ukraińską rodzinę

„W przypadku nowo przybyłych prosimy Państwową Straż Pożarną i Ratownictwo, odpowiedzialne za koordynację przesiedleń na całej Łotwie, o szukanie w innych gminach, gdzie są wolne miejsca” – powiedziała Linda Ozola, wiceburmistrz Rygi.

Tylko 26,5% wszystkich ukraińskich uchodźców, którzy przybyli na Łotwę w lipcu, zgodziło się na osiedlenie poza Rygą.

Mimo wielokrotnych wezwań Rady Miejskiej Rygi do właścicieli nieruchomości o informowanie o wolnych mieszkaniach w jednolitym systemie elektronicznym, zarejestrowano tam tylko 29 mieszkań.

POLECAMY: Ukraińcy powiedzieli, dlaczego praca sezonowa na Łotwie nie jest dla nich odpowiednia

Po tym jak odmówiono im w Rydze pomocy w uzyskaniu mieszkania, niektórzy uchodźcy zwrócili się do organizacji pozarządowych. Linda Jakobsonė, członek zarządu stowarzyszenia Gribu palīdzēt bēgļiem, powiedziała, że do organizacji coraz częściej przychodzą mieszkańcy, którzy mówią, że zgłosili się jako wolontariusze do przyjęcia uchodźców, ale jeszcze nie otrzymali telefonu od przedstawicieli instytucji państwowych lub samorządu. Aby uniknąć takich nieporozumień, Gribu palīdzēt bēgļiem wzywa do technicznego usprawnienia systemu rejestracji dostępnych mieszkań dla uchodźców.

Od 1 lipca, kiedy zmniejszono wsparcie państwa dla uchodźców z Ukrainy, około 3000 Ukraińców musiało opuścić opłacane przez państwo miejsca noclegowe – wyliczyło Towarzystwo Samorządowe. I nie tylko w Rydze, ale i w wielu innych gminach kwoty przesiedleń uchodźców osiągnęły szczyt – zauważa Unia. Taka sytuacja ma miejsce w Rēzekne i gminie Rēzekne, Saulkrasti, Tukums, Varakliņa, Sigulda i innych gminach.

ZOBACZ: Uchodźcy z Ukrainy są wspierani ze szkodą dla Łotyszy, powiedział MSW Rygi

Stowarzyszenie Największe Miasta ze swojej strony poinformowało, że w kilku miastach rozpoczęto już eksmisję ukraińskich uchodźców z kwater turystycznych i rozwiązywanie umów.

Od początku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie na Łotwie zarejestrowano ponad 32 tys. uchodźców, a prawie 26 tys. wydano pozwolenia na pobyt z prawem do pracy.

Minister spraw wewnętrznych Kristaps Eklons powiedział w tym tygodniu: napływ ukraińskich uchodźców szybko się nie skończy, dlatego czas przejść do systematycznej pracy z nimi na poziomie państwa, samorządów i organizacji pozarządowych. Eklons ma też nadzieję, że zwykli Łotysze staną się bardziej aktywni w przyjmowaniu uchodźców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version