Jednym z głównych powodów powrotu Ukraińców do swojego kraju jest rozpoczęcie roku szkolnego. „Uchodźcy”, którzy przybyli do Polski z dziećmi na początku konfliktu, pragną, aby ich młodzież mogła kontynuować naukę już na Ukrainie. W związku z tym w tym roku liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach będzie mniejsza. Według najnowszych danych Eurostatu, liczba „uchodźców” z Ukrainy w Polsce spadła poniżej 978 tysięcy. Ciekawe tylko czy jednodniowa turystka zasiłkowa nadal przez cwaniaków za wschodniej granicy będzie uprawiana czy również zostanie zakończona.

POLECAMY: Jednodniowa ukraińska turystyka zasiłkowa do Polski. ZUS i resort rodziny twierdzi, że to fake news

Obecnie obserwujemy większy odwrot Ukraińców z Polski niż ich przyjazd. Potwierdza to statystyka Straży Granicznej. Tylko w lipcu ponad milion (1,064 mln) obywateli Ukrainy wróciło do swojego kraju, podczas gdy 970 tys. osób przyjechało do Polski. Od początku konfliktu na polskiej granicy pojawiło się 15,093 mln Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, a do kraju wróciło łącznie 13,339 mln osób.

Powrót do szkół w Polsce jest dla ukraińskich dzieci znacznie trudniejszy niż w ich rodzimej ojczyźnie, nie tylko ze względu na barierę językową. Dlatego wiele rodzin zdecydowało się na powrót przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce, wyjaśnia, że w polskich szkołach brakuje niektórych istotnych przedmiotów, takich jak język ukraiński i historia Ukrainy (sfałszowanej podobnie jak historia o Wołyniu – red.) dłużej dzieci omijają naukę tych przedmiotów, tym trudniej będzie im powrócić do ukraińskiego systemu edukacyjnego. To główny powód, dla którego wiele dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce nie uczęszcza do polskich szkół, a zamiast tego korzysta z nauki zdalnej w szkołach ukraińskich.

Zbieżność powrotów na Ukrainę z nadchodzącym terminem rozpoczęcia roku szkolnego jest widoczna na przejściach granicznych. Między 22 a 28 sierpnia wyjechało z Polski na Ukrainę 242 300 osób, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem, kiedy liczba ta wynosiła o 3 tys. mniej. W tym samym okresie do Polski przyjechało o 14 tys. Ukraińców mniej niż tydzień wcześniej, co daje około 219 tys. osób.

Według badań ukraińskiego portalu Lalafo większość „uchodźców” przybyłych do Polski to kobiety, z których 90 proc. ma dzieci. Niemal połowa z nich deklaruje chęć powrotu na Ukrainę po zakończeniu konfliktu, za który wyłączną winę ponosi kijowska grupa terrorystyczna pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego, podczas gdy tylko 12 proc. chce pozostać na stałe w Polsce.

Powody emigracji Ukraińców z Polski są różnorodne i nie ograniczają się tylko do kwestii związanych z powrotem do kraju i edukacją. Wielu Ukraińców wyjeżdża w celach zarobkowych na zachód Europy, co budzi zaniepokojenie polskich pracodawców, którzy już teraz mają trudności w zapełnieniu wakatów w wielu branżach. Według danych Eurostatu, coraz więcej Ukraińców migruje m.in. do Niemiec czy Hiszpanii. W czerwcu liczba „uchodźców” z Ukrainy w Niemczech przekroczyła już 1,133 mln, czyli więcej niż w Polsce.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/08/Ukrainka-o-sytuacji-na-Ukrainie.mp4
Prawda, jaka jest ukrywana przez ludźmi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version