W związku z przewidywaną deficytem budżetowym wynoszącym 20 mld euro na przyszły rok, rząd Niemiec planuje znacząco zredukować środki przeznaczone na przyjmowanie i integrację „uchodźców”, w tym tych pochodzących z Ukrainy.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez niemieckie ministerstwo finansów we wtorek, ogłoszono plan redukcji pomocy federalnej dla krajów związkowych, które służy do pokrywania kosztów związanych z przyjmowaniem i integracją uchodźców. Ta decyzja jest częścią strategii „zaciskania pasa” w obliczu rosnącej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego – poinformowała Reuters.

Rząd w Berlinie również przewiduje zakończenie finansowania kosztów opieki i integracji „uchodźców” pochodzących z Ukrainy. Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów podkreślił, że od roku 2024 środki przeznaczone na „uchodźców” z Ukrainy zostaną zmniejszone z 3,75 mld euro rocznie do 1,25 mld euro. Jednocześnie podkreślił, że kraje związkowe będą musiały zapewnić gminom niezbędne środki finansowe.

POLECAMY: Niemcy: Ukraińscy oszuści brali pieniądze podwójnie świadczenia socjalne

W poniedziałek odbyło się spotkanie między rządem federalnym a przedstawicielami krajów związkowych w tej sprawie, niestety nie osiągnięto porozumienia. Poszczególne landy twierdzą, że nadal potrzebują większych środków finansowych, by sprostać pośrednim kosztom, takim jak edukacja dzieci uchodźców. Planowane są konsultacje w listopadzie, w których weźmie udział kanclerz Olaf Scholz.

Według oficjalnych danych niemieckich, do Niemiec przybyło łącznie 1,08 mln „uchodźców” z Ukrainy. Ponadto, w 2022 roku liczba uchodźców z innych krajów wzrosła o 50% w porównaniu z rokiem 2019.

Reuters przypomina, że po kryzysie migracyjnym w latach 2015-2016, kiedy do Niemiec przybyło ponad milion migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, rząd federalny w Berlinie zapewnił krajom związkowym stałą miesięczną stawkę finansową na każdego uchodźcę oraz pokrywał koszty zakwaterowania i integracji imigrantów. Jednakże w miarę spadku liczby przybywających obcokrajowców w ostatnich latach, 16 landów domagało się ustalenia stałej kwoty pomocy, niezależnie od liczby przyjmowanych imigrantów. To doprowadziło do zmiany polityki finansowania w 2021 roku.

W związku z eskalacją konfliktu, jaki na Ukrainie trwa od 2014 roku i wielką „przyjaźnią z Ukrainą” w kolejnym roku, Niemcy wydały około 28 mld euro na przyjęcie uchodźców i działania mające na celu zapobieganie procesom migracyjnym. Ponad 15 mld euro trafiło do budżetów landów i gmin. Jednak ze względu na przewidywaną lukę budżetową wynoszącą 20 mld euro na przyszły rok oraz fakt, że Ukraińcy mają dostęp do niemieckiego systemu opieki społecznej, Berlin planuje znacząco obciąć pomoc finansową dla krajów związkowych w zakresie „uchodźców”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version