W ostatnim czasie Unia Europejska ogłosiła szereg nowych przepisów dotyczących posiadania prawa jazdy, które wpłyną na seniorów w Europie. Według tych nowych przepisów, seniorzy powyżej 70 roku życia będą musieli regularnie przechodzić badania lekarskie, aby zachować swoje prawo jazdy.

Zgodnie z tymi przepisami, seniorzy będą musieli przeprowadzać badania lekarskie co 3 lata, aby potwierdzić, że nadal są zdolni do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów zdrowotnych, które mogą wpłynąć na ich zdolność do prowadzenia pojazdu, seniorzy mogą stracić swoje prawo jazdy.

Problem bezpieczeństwa na drogach jest coraz bardziej palący, zwłaszcza wobec starzejącego się społeczeństwa w Unii Europejskiej. Dlatego też Unia Europejska podjęła działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, a nowe przepisy dotyczące seniorów to tylko jedna z wielu propozycji, które mają pomóc w zapobieganiu wypadkom drogowym.

Oczywiście, nowe przepisy dotyczące prawa jazdy po 70 roku życia spotykają się z różnymi opiniami w społeczeństwie. Jedni uważają, że to rozwiązanie jest potrzebne i skuteczne, inni uważają, że to naruszenie praw seniorów do swobody i mobilności. W każdym razie, nowe przepisy będą musiały być wdrożone przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, a zanim to nastąpi, muszą być jeszcze dokładnie omówione i uzgodnione.

Seniorzy będą musieli oddawać prawo jazdy

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, wśród proponowanych działań znajduje się wprowadzenie obowiązkowych testów dla kierowców powyżej 70. roku życia. Co pięć lat seniorzy mieliby poddawać się badaniom, które pozwoliłyby ocenić ich zdolności do prowadzenia pojazdów. Mimo że takie badania budzą kontrowersje, są uważane za kluczowe w zapobieganiu wypadkom drogowym.

Starsze osoby, mimo wieloletniego doświadczenia i znajomości przepisów ruchu drogowego, często mają gorszą percepcję przestrzeni oraz wolniejsze reakcje na nagłe sytuacje na drodze. Dlatego wprowadzenie testów dla kierowców powyżej 70. roku życia byłoby ważnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach. Testy te pozwoliłyby na ocenę umiejętności starszych kierowców, a w przypadku stwierdzenia niedostatecznych zdolności do prowadzenia pojazdów, odebranie im prawa jazdy.

Wprowadzenie takich testów dla kierowców powyżej 70. roku życia jest kontrowersyjne, ponieważ mogą być one postrzegane jako dyskryminacyjne. Jednakże, jeśli przeprowadzane byłyby w sposób obiektywny i zgodny z zasadami ruchu drogowego, to ich wprowadzenie mogłoby pomóc w zmniejszeniu liczby wypadków spowodowanych przez kierowców starszych.

Niezbędne jest także stworzenie alternatywnych sposobów transportu dla starszych osób, którzy straciliby swoje prawo jazdy w wyniku przeprowadzenia testów. Wprowadzenie testów dla kierowców powyżej 70. roku życia jest jednym z wielu działań, które są niezbędne do poprawy bezpieczeństwa na drogach i ochrony życia kierowców oraz innych użytkowników dróg.

Jak informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), zwolennicy obowiązkowej kontroli wskazują na inne kraje europejskie, w których takie testy od dawna są powszechną praktyką m.in. w Danii, Hiszpanii czy Szwajcarii. Oraz na spektakularne przypadki wypadków, w których to osobom starszym zdarza się pomylić pedał gazu i hamulca.

Zgodnie z projektem ustawy Komisji Europejskiej, proponowana reforma ma zmienić także ważność praw jazdy. Byłyby one ważne przez 15 lat w całej UE (np. w Niemczech ważność praw jazdy wynosi tylko 10 lat).

Jednak o tym jak będzie sprawdzana zdolność seniorów do prowadzenia pojazdów, nadal mają indywidualnie decydować państwa członkowskie UE.

Przeciwnicy nowych regulacji wskazują, że wypadki osób starszych są jednostkowe, a bardziej niebezpieczni od seniorów są młodzi kierowcy.

Ważne jest również, aby inwestować w rozwój technologii, które mogą pomóc w poprawie bezpieczeństwa na drogach, takich jak systemy automatycznego hamowania awaryjnego czy asystent pasa ruchu. W ten sposób można skutecznie zmniejszyć liczbę wypadków na drogach, bez konieczności wykluczania jakiejkolwiek grupy społecznej z korzystania z własnego pojazdu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

265 komentarzy

  1. Mam 70 lat i nie jednego młodego bym obiechał .Niech zabierają. Będę jeździł bez a i piwko jedno wypije.Co mi tam.Każdy będzie stary.

  2. To ograniczenie wolności. Starsi ludzie potrzebują samochodu aby podjechać do lekarza, sklepu, kościoła i chcą być niezależni. Starsi czasem powodują stłuczki. Młodsi, znacznie częściej zabijają i powodują kalectwa.

  3. Ja mam 70 lat i nie mam żadnego problemu w prowadzeniu samochodu, jeżdżę ostrożnie. Samochód jest mi potrzebny żeby pojechać do lekarza, sklepu i do moich dzieci i wnuków. Po Polsce nie jeżdżę, bo kierowcy są niebezpieczni ,zwłaszcza ci młodzi

  4. Uważam, że to nierówne traktowanie ludzi. O tym czy ktoś jest zdolny do prowadzenia samochodu powinna decydować wypadkowość danego kierowcy, a nawet mandaty za naruszenie przepisów, a nie wiek. Jak się ma do tego zachęcanie seniorów do czynnego życia, skoro chcą ich pozbawić tego co bardziej często przyjemność. Owszem badania lekarskie, ale ludzie młodzi też mogą być chorzy, więc takie badania dla wszystkich.

  5. Emerytka Ewa on

    Mam teraz 73 lata, a prawo jazdy mam od 1970 roku, Bardzo lubię prowadzić samochód, i nigdy nie miałam nawet najdrobniejszej kolizji lub wypadku. A jeżdżę nie tylko w Polsce, ale jeździłam także we Francji i Niemczech. Były lata, że goszcząc u córki w Hiszpanii odwoziłam córkę do pracy i wnuka do szkoły, potem wnuka na treningi do sąsiedniego miasta. Tam są przepisy i ruch drogowy taki jak u nas, żaden problem. Jeśli dzieci nadal mają zaufanie, gdy je wiozę autem, to coś znaczy. Gdy będę czuła, że brak mi umiejętności z powodu starości, to przestanę sama siadać za kierownicą.
    Protestuję przeciwko wprowadzaniu dyskryminacji starszych kierowców!
    Dodatkowe i płatne badania dla kierowców w wieku emeryckim to skok na naszą kasę.

  6. Państwo nie rozumiecie…tu chodzi o powolne odbieranie wszystkimprawa jazdy -wolności. Samochody będą tylko państwowe, a rząd połączony z korporacjami już jawnie. Jeździćbędą moglitylko tacy co mają odpowiednie punkty społeczne….

Napisz Komentarz

Exit mobile version