Niezależny portal internetowy +972, kierowany przez palestyńskich i izraelskich dziennikarzy, ujawnił wewnętrzny dokument izraelskiego ministerstwa wywiadu datowany na 13 października, przedstawiający trzy możliwe scenariusze zakończenia konfliktu w Strefie Gazy. Według informacji przekazanych przez portal, ministerstwo potwierdziło autentyczność tego dokumentu przekazanego władzom Izraela.

POLECAMY: Izraela rozpoczął lądową inwazję na Strefę Gazy. MATERIAŁ Z UWAGI NA DRASTYCZNE ZDJĘCIA TYLKO DLA DOROSŁYCH

Dziennik hiszpański „As” opublikował wersję angielską tego dokumentu w środę.

Pierwsza z proponowanych przez ministerstwo wywiadu opcji zakłada, że po zakończeniu konfliktu ludność palestyńska pozostaje w Strefie Gazy, ale pod rządami władz Zachodniego Brzegu Jordanu (Autonomii Palestyńskiej).

Druga opcja podobnie zakłada obecność rządu arabskiego, ale nieislamskiego, w Strefie Gazy, wzorowanego na Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

POLECAMY: Izraelscy terroryści kolejny raz zbombardowali obóz dla uchodźców. Wśród ofiar są dzieci

Trzecie rozwiązanie sugeruje „przymusowe i trwałe” przesiedlenie całej populacji Strefy Gazy – 2,2 miliona ludzi, początkowo na Półwysep Synaj w Egipcie w ramach „projektu humanitarnego”. Dokument zaleca także wywieranie presji na Stany Zjednoczone, aby te przyjęły uchodźców z Gazy. Następnie inne kraje, głównie w basenie Morza Śródziemnego, w tym europejskie, takie jak Grecja i Hiszpania, miałyby pomóc w absorpcji części uchodźców.

Według dokumentu, wiele krajów mogłoby wspomóc w realizacji tego projektu przesiedlenia ludności z Gazy, przekazując środki finansowe lub przyjmując uchodźców.

Poza Egiptem i Stanami Zjednoczonymi, które miałyby wywierać presję na inne kraje, dokument wymienia Arabię Saudyjską, Maroko, Libię, Tunezję, Kanadę, a także dwa kraje europejskie – Grecję i Hiszpanię.

POLECAMY: -yczny Izrael reaguje na niekorzystny raport ONZ w sprawie dokonanego -stwa w Strefie Gazy

Dokument wskazuje na wkład, jaki oba te państwa Unii Europejskiej mogłyby wnieść w realizację izraelskiego projektu, określanego jako „absorpcja i osiedlenie” palestyńskich uchodźców w zamian za „budżet absorpcyjny”.

Źródła konsultowane przez dziennik „El Confidencial” w hiszpańskim ministerstwie spraw zagranicznych zaprzeczyły, że Izrael kontaktował się z Madrytem w celu negocjacji w sprawie tego projektu.

Według hiszpańskiego dziennika, „rozwiązanie dwupaństwowe konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie jest realną opcją dla Izraela, a atak ze strony Hamasu stwarza nową możliwość – wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy”, co „eliminuje możliwość utworzenia państwa palestyńskiego na pierwotnie zakładanym terytorium”.

Portal „Times of Israel” informuje, że władze izraelskie potwierdziły otrzymanie dokumentu, jednak biuro premiera Benjamina Netanjahu zbagatelizowało go, nazywając go „dokumentem koncepcyjnym”.

Jednak według „Financial Times”, premier Benjamin Netanjahu próbował już w poniedziałek przekonać niektórych europejskich przywódców do przyłączenia się do tej inicjatywy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version