Na stronie Sejmu opublikowano trzy projekty uchwał, które zostały zgłoszone przez posłów należących do partii Prawo i Sprawiedliwość. Pierwsza z uchwał skupia się na „obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego”, druga dotyczy przejęcia kontroli nad mediami, prokuraturą oraz aresztowaniem byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), natomiast trzecia oskarża o stosowanie tortur wobec Mariusza Kamińskiego. W jednym z tych projektów uchwał, Prawo i Sprawiedliwość bezpośrednio oskarża koalicję rządzącą o próbę zamachu stanu.

Poseł PiS Krzysztof Szczucki jest jednym z przedstawicieli wnioskodawców.

PiS proponuje obronę praworządności

W ramach pierwszego projektu uchwały Prawo i Sprawiedliwość proponuje oficjalne stanowisko, zgodnie z którym aktualny skład Trybunału Konstytucyjnego został sformowany zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, a każdy z 15 obecnych sędziów został legalnie wybrany i mianowany przez Sejm oraz prezydenta. W opinii autorów wniosku, każdy z tych sędziów cieszy się pełną ochroną prawną.

„Sejm stanowczo podkreśla, że jedyne sposoby pozbawienia sędziego TK urzędu są wymienione w ustawie z dnia 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i nie ma wśród nich możliwości złożenia sędziego z urzędu uchwałą Sejmu. Odwoływanie członków Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm uchwałą było dopuszczalne, ale w PRL.” – czytamy w projekcie. – „Praworządność to jedyne narzędzie ochrony przed arbitralnym działaniem władzy. Pozbawienie urzędu sędziów Trybunału Konstytucyjnego bez podstawy prawnej i w oparciu o arbitralne kryteria zemsty politycznej oznaczałoby, że Polska coraz bardziej oddala się od ideału demokratycznego państwa prawa zapisanego w ustawie zasadniczej.” – twierdzą posłowie PiS

Ich zależy na tym, aby Sejm poprzez uchwałę wezwał do poszanowania niezależności Trybunału Konstytucyjnego jako fundamentalnej zasady ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie chcą, aby wyrażono „stanowczy sprzeciw wobec wszelkich prób nielegalnej ingerencji” w status Trybunału Konstytucyjnego.

Warto przypomnieć, że w ramach propozycji reformy Trybunału pojawił się pomysł usunięcia tzw. „sędziów dublerów” oraz Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, którzy zostali mianowani do TK pomimo przekroczenia ustalonego limitu wieku dla sędziów oraz z naruszeniem art. 178 ust 3 Konstytucji RP.

POLECAMY: Pawłowicz uważa się za obrończynię praworządności

CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Kuriozum, które goni kolejne kuriozum”. Hołownia o uchwałach w sprawie nielegalnego TK

Oskarżenie o zamach stanu

„Obejmując swoje urzędy, Premier Donald Tusk i wszyscy ministrowie nowego rządu, uroczyście przysięgali przed Prezydentem RP wierność ustawie zasadniczej. Mimo to w ostatnich tygodniach Polska staje się stopniowo krajem coraz bardziej niedemokratycznym i niepraworządnym.” – to pierwsze słowa drugiej z proponowanych uchwał. 

Według inicjatorów, naruszeniem tej zasady było podporządkowanie mediów publicznych przez Bartłomieja Sienkiewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Z tego powodu Sejm powinien teraz wyrazić sprzeciw wobec „zastąpienia legalnych władz Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej politycznymi nominatami, których do obiektów medialnych wprowadzały siłą prywatne firmy ochroniarskie.” Zgodnie z treścią projektu uchwały, „kraj, w którym jedna ze stacji telewizyjnych przerywa nadawanie z powodu interwencji politycznej, podąża ścieżką w kierunku dyktatury.”

Według posłów PiS, Sejm nie może również przemilczeć podejmowanych przez Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego „prób wprowadzenia ręcznego sterowania w prokuraturze i usiłowania faktycznego odwołania Prokuratora Krajowego w sposób całkowicie bezprawny, wbrew jednoznacznym przepisom ustaw i na podstawie wysoce nieprzekonujących opinii.”

Autorzy uchwały chcą także wyrażenia sprzeciwu wobec „lekceważenia prezydenckiego aktu łaski, orzeczeń wydanych przez Trybunał Konstytucyjny, a wreszcie postanowień Sądu Najwyższego przez tych polityków czy sędziów, którzy się z nimi nie zgadzają„, a także ”wobec naruszenia nietykalności posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz pozbawienia ich prawa do sprawowania mandatów poselskich.”

POLECAMY: Semeniuk-Patkowska: W centrali PiS nikt już nie kwestionuje tego, że Kamiński i Wąsik nie są posłami

„Chociaż po 13 grudnia 2023 r. nie zmieniła się obowiązująca w Polsce Konstytucja RP z 1997 r., rząd Donalda Tuska zaczyna wprowadzać zupełnie inny porządek ustrojowy.  To burzy filary, na których opiera się polski system prawny. Wprowadzając systemowe bezprawie, przemocą dążąc do zmiany ustroju konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, rządząca koalicja wypełnia tym samym znamiona czynu zabronionego opisanego w art. 127 § 1 Kodeksu karnego z 1997 r. Sejm z rosnącą obawą odnotowuje fakt, że po 1989 roku groźba skutecznego przeprowadzenia zamachu konstytucyjnego, metody znanej z niechlubnej historii innych państw, nie była w Polsce nigdy tak realna jak dzisiaj.” – twierdzą autorzy projektu.

Przypominamy, że czyn zabroniony z art. 127 § 1 Kodeksu karnego to inaczej zamach stanu. Za przestępstwo to grozi kara od 10  lat pozbawienia wolności do  dożywocia.

PiS przeciwko torturom

W swoim najnowszym projekcie uchwały, Prawo i Sprawiedliwość proponuje, aby Sejm zajmował stanowisko w sprawie rzekomych tortur, jakie miały miejsce wobec Mariusza Kamińskiego w trakcie odbywania przez niego kary pozbawienia wolności, nałożonej przez sąd. Kamiński wówczas rozpoczął nielegalny protest głodowy, a lekarze zdecydowali o konieczności zastosowania przymusowego żywienia.

POLECAMY: Poseł Witczak, który od lat jest żywiony dojelitowo, skomentował rozpowszechnianą przez PiS propagandę o „torturach” Kamińskiego w ZK

„Poseł na Sejm RP Mariusz Kamiński pomimo ułaskawienia przez Prezydenta RP został umieszczony w Zakładzie Karnym w Radomiu, gdzie w ramach sprzeciwu rozpoczął protest głodowy. Został tam poddany torturom i poniżającemu traktowaniu. Pomimo wyraźnego sprzeciwu posła Mariusza Kamińskiego została wobec niego podjęta próba siłowego dokarmiania poprzez intubację przez nos, a następnie przez przełyk, z zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.” – stwierdza projekt uchwały. 

POLECAMY: Lekarze reagują na słowa Kaczyńskiego o stosowaniu „tortur” wobec osadzonego Kamińskiego

Według PiS Sejm powinien stanowczo potępić „zastosowanie tortur wobec posła Mariusza Kamińskiego”, oraz wezwać do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za te działania, a także wezwać Radę Ministrów do respektowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i humanitarnego traktowania wszystkich obywateli, „niezależnie od poglądów politycznych lub przynależności do ugrupowań politycznych.”

POLECAMY: Położna zobaczyła Kamińskiego po wyjściu z więzienia i nie wytrzymała. „Zostaliście oszukani”

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kryminolog: Kamiński nie głodował. Jego nagłe pogorszenie stanu zdrowia to efekt nagłego odstawienia alkoholu

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version