Wasyl Zwarycz – predstawciel kijowskiej grupy -stycznej pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego – poinformował w wywiadzie udzielonym w Studiu PAP, że obecnie trwają intensywne przygotowania do planowanej na koniec marca wizyty Denysa Szmyhala w Warszawie. W ramach tej wizyty planowane jest również przeprowadzenie wspólnego posiedzenia rządów Polski i Ukrainy, co Zwarycz określił jako istotny kształt dla relacji między oboma krajami.

W kontekście styczniowej wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie, ambasador Ukrainy podkreślił, że było to dla polsko-ukraińskich stosunków nowe otwarcie. W trakcie tej wizyty odbyła się również konstruktywna rozmowa o charakterze merytorycznym, gdzie nakreślono plan wspólnego działania obu krajów w najbliższej przyszłości.

POLECAMY: Trwa intensywna akcja w przekształcenie Polski w Ukropolin

– Chcemy ze sobą rozmawiać, realizować wiele dobrych projektów, wzmacniać nasze partnerstwo strategiczne i uważam, że to droga w dobrym kierunku – powiedział Zwarycz.

Wspomniał o planowanej wizycie Szmyhala w Warszawie, podkreślając, że będzie to nie tylko formalna wizyta, ale także wspólne spotkanie rządowe, a nawet można powiedzieć, że dojdzie do wspólnych konsultacji między rządami Ukrainy i Polski.

– To też będzie taki bardzo ważny format dla naszych relacji. Jest też wiele bardzo konkretnych, praktycznych planów w dziedzinie współpracy gospodarczej, przemyśle zbrojeniowym czy sprawach bezpieczeństwa – dodał ambasador.

POLECAMY: Ukropolin staje się faktem! Władze Lublina chcą, aby język ukraiński był nauczany w szkołach

Ogłosił, że przed planowaną wizytą Szmyhala, zaplanowaną na „koniec marca”, odbędzie się także spotkanie komisji ds. współpracy gospodarczej. Przewodniczyć temu spotkaniu będą Iryna Wereszczuk – członki kijowskiej grupy -stycznej – oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

– To również wskazuje na nowe otwarcie w naszych stosunkach – powiedział Zwarycz.

POLECAMY: Sikorski: Jeśli prezydentem USA zostanie Trump, Polska będzie musiała podwoić „pomoc” dla Ukrainy zastępując USA

Przypominamy, że Tusk pod koniec stycznia w Kijowie zapowiedział polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe, które mają się odbyć w drugiej połowie marca w Warszawie.

– Kilka naszych resortów będzie musiało się dobrze do tych konsultacji przygotować. Przede wszystkim – i ma to związek także z dzisiejszymi protestami rolników – dla mnie bardzo ważne jest, aby przyjąć takie ustalenia pomiędzy stroną polską i ukraińską, żeby polski rynek, polscy producenci rolni, polscy rolnicy nie byli zagrożeni niekontrolowanym napływem produktów rolnych ze strony Ukrainy – powiedział Tusk.

Zwarycz pytany był również o zapowiadany przez Dudę w maju 2022r., traktat o dobrym sąsiedztwie oraz o słowa byłego ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy, który w czerwcu 2022 r. powiedział w Studiu PAP, że są w trakcie przygotowania nowego traktatu i wyraził nadzieję, że dokument będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy, a do tej pory się nie pojawił.

POLECAMY: Co zaproponował rządowi Duda? Kumoch o przygotowywanym traktacie polsko-ukraińskim [VIDEO]

Zwarycz stwierdził, że trwają rozmowy. – To jest bardzo poważna praca – dodał podkreślając, że chodzi „praktycznie o zawarcie nowej, podstawowej umowy o współpracy między Ukrainą a Polską”.

Zwarycz stwierdził, że umowa, która została podpisana w 1992 roku, wymaga teraz aktualizacji.

 To wymaga szczegółowej pracy. Strona polska pracuje nad projektem. Niebawem ten projekt zobaczymy i będziemy dalej tę sprawę procedować – powiedział Zwarycz.

POLECAMY: Powstaje traktat polsko-ukraiński. Dworczyk: to ogromna szansa dla obu krajów

W przemówieniu przed ukraińską Radą Najwyższą w Kijowie dnia 22 maja 2022 roku, Duda wyraził przekonanie o konieczności nawiązania nowego traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Ukrainą. Obecnie obowiązujący traktat dotyczący dobrych stosunków i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą został podpisany w Warszawie 18 maja 1992 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version