Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego ogłosił w poniedziałek, że Rada Miasta Nikopol zmieniła nazwę jednej z ulic na cześć Petra Diaczenko. Diaczenko był uczestnikiem tłumienia Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Przypominamy, że na Ukrainie od pewnego czasu nadawanie nazw ulic nazistom i oprawcom nardu polskiego stało się tradycją. Z pewnością gloryfikatorzy bandery w ten sposób dziękują naiwnym Polakom na udzielne wsparcie podczas „konfliktu” jaki obecnie ich terrorystyczne władze przedłużają.
POLECAMY: Rada miejska Kałuszu zdecydował, że jedna z ulic będzie nosić nazwę na cześć członka SS Galizien
Eduard Dolinski, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, przekazał tę informację poprzez media społecznościowe. Decyzja o zmianie nazwy została oficjalnie ogłoszona na stronie internetowej miasta 1 marca.
POLECAMY: „Chcemy podziękować Polsce”. Ukrainki w skich barwach wystąpiły w progamie „Mam Talent”
Petar Diaczenko, w okresie drugiej wojny światowej, współpracował z frakcjami melnykowców i ców w ramach Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W 1943 roku zorganizował Legion Wołyński (31. Schutzmannschafts-Bataillon), który brał udział w zbrodniach popełnionych na Polakach, Żydach i Ukraińcach. Diaczenko był zaangażowany w tłumienie Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, a we wrześniu 1944 roku walczył z Armią Krajową w Puszczy Kampinoskiej. Za udział w walkach z Armią Czerwoną w rejonie Drezna został odznaczony Krzyżem Żelaznym.
POLECAMY: W Izium pojawi się ulica Stepana Bandery. Tak Ukraińcy dziękują Polsce
Fakty dotyczące udziału Legionu Wołyńskiego w walkach z powstańcami na Czerniakowie potwierdzają Jarosław Gdański, autor książki o wschodnich formacjach armii niemieckiej, oraz Hubert Kuberski, autor pracy „Sojusznicy Hitlera”. Opisują oni działania tego oddziału w artykule zatytułowanym „Legenda o własowcach”, opublikowanym w „Rzeczypospolitej” 31 lipca 2004 roku. Legion ten stawiał również opór 9. Pułkowi Piechoty 3. DP im. Traugutta 1. Armii WP, który przybył z pomocą powstańcom, a następnie uczestniczył w operacji „Sternschuppe” (27-30 września) przeciwko zgrupowaniu Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej. Płk Petro Diaczenko, przedwojenny oficer kontraktowy Wojska Polskiego, dowodził Legionem Wołyńskim, którego żołnierze wcześniej uczestniczyli w rzeziach Polaków na Wołyniu w latach 1943-44.
POLECAMY: W Czerkasach również będzie ulica Stepana Bandery
W 2015 roku, decyzją ukraińskiego parlamentu, Petar Diaczenko został uczczony na szczeblu państwowym.
W roku 2023 w obwodzie iwano-frankiwskim członkowie rady miejskiej Kałusza podjęli decyzję o zmianie nazw ośmiu ulic. Ulica Czerniachowskiego, generała Armii Czerwonej odpowiedzialnego m.in. za tzw. obławę augustowską, została przemianowana na ulicę Dmytra Palijiwa, członka SS Galizien.
POLECAMY: Mer Lwowa Andrij Sadowy znów propagował nazistowskiego zbrodniarza
Nowy patron tej ulicy, urodzony w pobliżu Kałusza, był aktywnym członkiem różnych ukraińskich organizacji narodowych i nacjonalistycznych, w tym otwarcie faszystowskiego Frontu Jedności Narodowej. W okresie II Rzeczypospolitej zasiadał w Sejmie z ramienia UNDO i był także osadzony w więzieniu. W trakcie II wojny światowej dołączył do SS Galizien, gdzie pełnił służbę w stopniu Hauptsturmführera (kapitana). Zginął w 1944 roku podczas bitwy pod Brodami.