Zatrudnieni w Polsce zagraniczni lekarze, w tym ukraińscy, nie są zobowiązani do posiadania znajomości języka polskiego. Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), jest to poważne zagrożenie dla praw pacjenta.

POLECAMY: Zadaniem MZ 'lekarze’ z Ukrainy nie muszą znać języka polskiego, aby wykonywać zawód lekarza w Polsce

Na początku marca przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej, Łukasz Jankowski, zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta, Bartłomieja Chmielowca, z prośbą o zbadanie, jak poziom przestrzegania praw pacjenta wpływa na sytuację, gdy opieka zdrowotna jest udzielana przez lekarzy i stomatologów, którzy uzyskali uprawnienia do wykonywania zawodu w uproszczonych trybach, niepodlegających weryfikacji kompetencji językowych. Lekarz z Ukrainy musi jedynie złożyć oświadczenie o znajomości języka polskiego, bez formalnego potwierdzenia biegłości w tym języku. Dodatkowo do Polski przyjeżdżają lekarze z innych krajów, którzy nie znają języka polskiego, ale chcą leczyć polskich pacjentów.

POLECAMY: NIL chce zmian w przepisach dotyczących zatrudniania „lekarzy” z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego

W piśmie podkreślono konieczność zbadania wpływu braku znajomości języka polskiego przez lekarzy na przestrzeganie praw pacjenta, takich jak prawo do informacji o stanie zdrowia, zgody na leczenie oraz prowadzenia dokumentacji medycznej.

POLECAMY: Wyniki Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego w Łodzi to tragedia!. Ukraińscy i Białoruscy „medycy” nie mają wiedzy, aby leczyć w Polsce

“Dobra znajomość języka polskiego przez osobę, która wykonuje w Polsce zawód lekarza, wydaje się niezbędna i oczywista, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że wymóg odpowiedniej znajomości języka polskiego ustawodawca wprowadził nawet wobec osób ubiegających się o możliwość wykonywania w Polsce innych zawodów medycznych, o których mowa w ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, tj. np. higienistki stomatologicznej, opiekuna medycznego, optometrysty, podiatry, protetyka słuchu. Osoby wykonujące te zawody medyczne mają obowiązek posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu medycznego, trudno zatem zrozumieć, dlaczego zawód o znacznie wyższym poziomie odpowiedzialności za zdrowie pacjentów, jakim jest zawód lekarza, miałby być z tego wymogu zwolniony” – wskazał prezes NRL.

POLECAMY: MZ: Ukraińscy medycy po 45-godzinnym kursie języka polskiego będą w stanie leczyć Polaków

Również zaapelował o wyrażenie przez Rzecznika Praw Pacjenta jednoznacznego stanowiska w kwestii konieczności posiadania umiejętności języka polskiego jako istotnego elementu gwarantującego przestrzeganie praw pacjentów.

POLECAMY: Izba Lekarska z Poznania alarmuje, że przy zatrudnianiu obcokrajowców dochodzi do łamania przepisów

Organizacja lekarska wielokrotnie podkreślała, że zezwolenia Ministra Zdrowia na czasowe wykonywanie zawodu (zgodnie z art. 7 ust. 9 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) lub na praktykę zawodową z określonym zakresem obowiązków, czasem i miejscem pracy w instytucji medycznej (zgodnie z art. 7 ust. 2a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) bez dokładnej oceny umiejętności językowych kandydatów do zawodu lekarza, może prowadzić do naruszenia istotnych praw pacjentów.

POLECAMY: W Łodzi 900 'lekarzy’ przystąpi do egzaminu. W grupie tej przewagę mają Ukraińcy i Białorusini

Warto przypomnieć, że specjalna ustawa dotycząca Ukraińców wprowadziła procedurę „uproszczonego” zatrudniania lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy, którzy mogą pracować w Polsce bez konieczności nostrifikacji dyplomu.

POLECAMY: Wyniki Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego w Łodzi to tragedia!. Ukraińscy i Białoruscy „medycy” nie mają wiedzy, aby leczyć w Polsce

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version